Last Updated on 8 ביוני 2017 by יוסי זאבי

כמו בכל חיפוש שגרתי בגוגל כאשר נגלוש ונחפש בעל מקצוע או נותן שירות בתחום מסוים ובמקרה שלנו מאמן כושר אישי מוסמך, החיפוש יניב תוצאות רבות מתוכן נצטרך לסנן את הרלוונטיות ביותר עבורנו. ישנם מספר דגשים חשובים שעשויים להפוך את החיפוש שלנו לפשוט, קל יותר וכמובן הרבה יותר מוצלח, מכיוון שכיום יותר מתמיד ישנו היצע גדול של מאמנים ומדריכי כושר פרטיים שישמחו לתת שירות לכל דורש. אך מה הופך את אותו מאמן כושר למוסמך, על אילו נקודות רצוי שנקפיד כאשר אנו ניגשים ומבצעים חיפוש ועל מה כדאי לנו לשים לב – כל זאת ועוד בפוסט שלפניכם.

לכל מאמן כושר אישי מוסמך צריכה להיות תעודת הסמכה

אז כמובן שקודם הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לשים אליו הוא, שמאמן הכושר אתו יצרתם קשר אכן עבר קורס הדרכה והוסמך כמדריך חדר כושר. הסמכה זאת ברוב המקרים הינה ההסמכה הבסיסית ביותר ולמעשה תהיה ההסמכה הראשונה בדרכו של כל מאמן. ההכשרה כמדריך חדר כושר תהווה את הבסיס לכל קורס, תעודה או השתלמות שנרצה לעשות בעתיד. במסגרת ההכשרה הבסיסית כמדריך חדר כושר לומד המאמן הצעיר קורסים באנטומיה, פיזיולוגיה, קינזיולוגיה, פסיכולוגיה, עזרה ראשונה, כמובן שאת כל הבסיס לאימון בחדר הכושר, תורת האימון ועוד מגוון נושאים מעניינים המעשירים את השכלתו המקצועית של המאמן וכאמור מהווים את הבסיס המקצועי לכל התפתחות נוספת בהמשך.

"עם האוכל בא התיאבון.." – חשוב שכל מאמן כושר מוסמך יעשה גם השתלמויות וקורסי המשך

אז כפי שאמרנו תעודת מדריך חדר כושר מהווה רק את הבסיס של כל מאמן ולמרות שיש מאמנים שבהחלט מסתפקים רק בהסמכה זאת, אחרים בוחרים להמשיך לצבור ולהעשיר את עצמם בידע נוסף וכזה לשמחתנו יש בשפע ועד אין סוף. קורסי המשך בתזונה ובשיטות אימון חדשות, אימון כושר בהיריון, אימון עם רצועות, אימון פונקציונלי, השתלמויות המעמיקות את ההבנה של המאמן בקינזיולוגיה, בפציעות ספורט ומניעתן ולעיתים "רק" חווית ההשתתפות בכנסים שכל מטרתם להפגיש בין מאמנים ממגזרים ומתחומים שונים לאימונים משותפים ולצבירת חוויות קבוצתיות יכולה לתרום רבות.

מתוך השתלמות אימון כושר קבוצתי בוינגייט

חשוב להעשיר את הידע בהשתלמויות ובקורסים

לא מספיק רק להיות מאמן כושר אישי מוסמך – צריך גם ביטוח אחריות מקצועית

לדעתי, אחד הדגשים החשובים עליהם כל מאמן צריך להקפיד הוא ביטוח אחריות מקצועית בתחום הפעילות העיקרי שבו הוא עוסק, כזה המותאם לצרכים הספציפיים שלו ומורחב לכסות את תחומי הפעילות הייחודים שלו כמאמן. במסגרת הנפקת פוליסת ביטוח מקצועי נדרש המדריך להציג אישורים נוספים כגון תעודת מגיש עזרה ראשונה בתוקף. לפי החוק במדינת ישראל כל מדריך או מאמן (ולא רק, לכל תחום ישנו את הדרישות הייחודיות שלו) נדרש לבצע ריענון מגיש עזרה ראשונה אחת לשנתיים (וכמובן בתקווה שלעולם לא נזדקק ליישם זאת).

בובת החייאה בקורס רענון עזרה ראשונה

כחלק מההסמכה נדרש מאמן כושר לעבור קורס עזרה ראשונה – לפי החוק יש לעבור רענון אחת לשנתיים

כדאי להיעזר בשירותיו של מאמן כושר אישי מוסמך ומנוסה

"אין חכם כבעל ניסיון.." אמרו חז"ל וכמובן שניסיון בתחום זה כמו בכל תחום אחר יש ערך מוסף ומקנה לך כלקוח יתרון משמעותי שעשוי למנוע אי נעימות רבה בהמשך הדרך. ככל שניסיונו של המאמן נרחב יותר כך ניתן לספק מענה טוב יותר לצרכי המתאמנים. ניסיון בתחום יכול לחלוש על המון תחומים החל מהיבטים טכניים כגון שליטה נרחבת באביזרי אימון ובמאגר מגוון ועצום של תרגילים לכל סיטואציה. ניסיון יכול להתבטא גם בהבנה מעמיקה בשינויים הגופניים והמנטליים שעוברים המתאמנים ומצריכים התמודדות ייחודית ופתרונות יצירתיים בדרך אל המטרות השונות אותם הציבו לעצמם.

לסיכום, ראינו שבכדי להיות מאמן כושר אישי מוסמך ברוב המקרים "תספיק" רק תעודת הסמכה כמדריך חדר כושר ממוסד מוכר אך בכדי שנוכל ליהנות מעוד יתרונות ניתן לעבור על עוד מספר נקודות שעשויות לעזור לכם לעשות בחירה הרבה יותר מוצלחת כאשר אתם מחפשים מאמן כושר אישי מוסמך ומקצועי.