Last Updated on 13 במאי 2022 by יוסי זאבי

איך עושים קוביות בבטן ורצוי כמה שיותר מהר וביעילות זה משהו שמעניין כמעט את כולם ואם גם אותך אז הפוסט הזה הוא במיוחד בשבילך! בסוף הפוסט יהיו בידיך את כל התשובות שעשויות לעזור לך להבין/לדעת/לעשות/להסביר לכל מי שישאלו אותך – איך עושים קוביות בבטן ובמה זה כרוך!

כרגיל בפוסטים כאלו חשוב לי להדגיש שאני לא דיאטן.

אני מאמן כושר ובכדי לקבל את תמונת המצב המלאה והמדויקת ביותר מבחינת ההתנהלות התזונתית המתאימה לך כדאי לפנות לתזונאי/ת.

איך עושים קוביות בבטן או שאולי הן כבר שם?!

אז כפי שבטח זכור לך משיעורי ביולוגיה, בגוף האדם יש שרירים המניעים את המפרקים השונים ומעל השרירים ישנו את העור המהווה את המעטפת החיצונית. גם לעור ישנם תפקידים רבים וחשובים. לעיתים הוא כהה או בהיר, לעיתים הוא דק ולעיתים הוא עבה ומכיל בתוכו ומתחתיו שכבת שומן. שכבת השומן הזאת מצטברת ומתקיימת באופן כזה שלפעמים פשוט מכסה ומסתיר את הקוביות שלנו. אז רגע! הקוביות שלנו כבר קיימות רק שלפעמים פשוט לא רואים אותן?! נמשיך עוד קצת.

בחור עם שרירים וריבועים בבטן

מה תפקיד השומן שמכסה את הקוביות שלנו

לשכבת השומן או לשומן בכלליות ישנם תפקידים רבים בגוף האדם שבטח פחות מעניינים אותך כרגע אך אם מתעכבים על זה מעט, השומן למשל מהווה חומר מוצא לבניה של תאים בגוף, לצד הפחמימות והחלבונים, השומן מהווה אב מזון המשמש מקור אנרגיה בפעילויות שונות והוא נחשב מרכיב הכרחי בתזונה שלנו. אם נמשיך, מה שחשוב לך לדעת או לקחת מהנקודה הזאת, זה שהשומן מכסה לנו את הקוביות.

כן קראת נכון.

יש לך כבר קוביות ואין באמת צורך ללמוד איך עושים קוביות – כי הן פשוט כבר קיימות.

הסיבה שלא רואים אותן בחלק גדול מהמקרים היא שהשומן פשוט מסתיר אותן.

לעזור לך לחשוף את הקוביות? לא חייבים אימון כושר אישי ואפשר לקבל ממני תוכנית ביתית לביצוע עצמאי! אני גם בטלפון 0524632010

אוקי, שמחתי לשמוע שיש לי קוביות בבטן! כמה קוביות יש לי בבטן? מדוע הן נראות כמו קוביות?

לשריר שממנו מורכבות הקוביות, קוראים שריר "ישר בטני" והוא בעצם שריר הבנוי משני גלילים, או בעצם שני אוגדנים של סיבים, המחולקים באמצעות טבעות היוצרות את מראה הקוביות. כמות הטבעות היוצרות את החלוקה לקוביות ומיקומן הוא עניין גנטי לגמרי ובעוד שחלק יקבלו מראה סימטרי לגמרי של קוביות בחלוקה שווה, אחרים יקבלו מראה פחות סימטרי ככה שנראה שיש טבעת אחת גבוהה יותר מהשנייה.

לרוב האנשים יש מראה של 6 קוביות ומכאן הביטוי six pack. אך למעשה, יש לנו 8 קוביות אך הקוביות התחתונות ברוב המקרים מוסתרות על ידי מעטפת הבטן התחתונה ומאוד קשה לראות אותן ככה שגם עניין זה די גנטי.

אז איך עושים שהקוביות שמוסתרות מתחת לשומן – יבלטו?!

כדי שהקוביות יבלטו החוצה מתחת לשומן ונוכל לראות אותן אנחנו צריכים לעשות שני דברים:

  1. אנחנו צריכים לגרום לשומן להיעלם או להצטמצם
  2. אנחנו צריכים לגרום לקוביות שלנו להיות בולטות ומודגשות טוב יותר

כדי ששני הדברים האלה יקרו עלינו לנקוט באסטרטגיית פעולה אפקטיבית ויעילה ורצוי כזאת המותאמת במיוחד עבורך.

בחור שרירי ללא חולצה על רקע לבן עם כיתוב איך לעשות קוביות בבטן

איך להעלים את השומן שמסתיר את הקוביות

לרוע המזל, את השומן שמסתיר את הקוביות לא ניתן להעלים באופן נקודתי ויש לרדת באחוזי השומן באופן כללי כאשר התהליך כולו מתרחש בכל הגוף. כן אני יודע, זה מבאס. רצית לרדת בעיקר בבטן וכמה שיותר מהר. אבל אין מה לעשות. לא ניתן לשנות את חוקי הטבע ולמרות שבטח עובר לך עכשיו בראש שיש לך חברים או חברות שהצליחו לרדת בשומן דווקא בבטן, זה מאוד אבל מאוד ייחודי, שרירותי ונדיר. למה זה נדיר? כי כמו שכל אחד מאתנו משמין באופן ייחודי לו, ככה כל אחד מאתנו מרזה באופן ייחודי.

לדוגמא, אחד מרזה מהר יותר בפנים בעוד שהאחר, מרזה מהר יותר דווקא בישבן. אין מה לעשות. יכול להיות שיתמזל מזלך ודווקא אצלך הירידה בבטן מהירה יותר. אין לצפות זאת מראש.

כך או כך, בכדי לרדת באחוזי השומן, צריך להימצא בגרעון קלורי התומך בירידה במשקל. בנקודה זאת, אני ממליץ לפנות לדיאטן או לדיאטנית מוסמכים שיעזרו לך לרדת במשקל באופן המותאם לך במיוחד ולא להסתפק באיזה תפריט גנרי שהורדת מהאינטרנט.

על הדרך, הנה סרטון קצר שמסביר מהו גרעון קלורי.

מה לגבי פעילות אירובית שתעזור לי לרדת במשקל בדיאטה

אני מניח שגם עוברת לך בראש המחשבה הבאה: כמה ואיזה פעילות אירובית כדאי לעשות כדי לשרוף קלוריות…?! אז האמת שפעילות אירובית היא דבר חשוב כשלעצמה, אך היא לא הכרח בירידה במשקל ולא מהווה מרכיב חשוב במירוץ הקלוריות. זה לא אומר שכדאי לוותר עליה והיא עשויה להיות כלי אפקטיבי בתהליך, אך זה בטח לא צריכה להיות האסטרטגיה היחידה שנוקטים בה. שוב, מציע לפנות לדיאטנית כדי לקבל את כל התשובות באופן מסודר.

במקביל לירידה באחוזי השומן, אנחנו צריכים להתקדם לנקודה הבאה והיא – איך עושים שהקוביות בבטן יבלטו טוב יותר.

איך עושים שהקוביות בבטן יבלטו החוצה

על מנת שנגרום לקוביות שלנו בבטן לבלוט החוצה, כלומר להתעבות ולפתח היפרטרופיה, עלינו לתרגל את הקוביות בבטן באמצעות תרגילים לשרירים בדיוק כמו שחשבת שצריך לעשות רק שאני אולי אחדש לך ואגיד לך שדווקא לא צריך לעשות מאות מהם אלא רק כמה סטים בודדים ואפקטיביים בדיוק כמו שמתרגלים כל שריר אחר. וזאת בהנחה שברור לך כיצד תוכנית אימון טובה לחדר הכושר צריכה להראות!

כך או כך, הנה סרטון וידאו עם כמה מתרגילי הבטן המועדפים עלי. אלה תרגילים שאני ממש אוהב ומתחבר אליהם. עבורי כל אחד מהתרגילים האלו עושה את העבודה וכמו שכתבתי מקודם, אני לא עושה תרגילי בטן כל יום אלא מקפיד על הכללים ומאפשר לפחות יום אחד למנוחה בין אימונים.

על מה עוד צריך להקפיד כשרוצים לעשות קוביות בבטן

במקביל למשטר התזונה שיוביל לירידה באחוזי השומן, חשוב להקפיד למלא את כלל המלצות לפעילות גופנית.

פעילות גופנית היא שם כולל למגוון פעילויות המצריכות אנרגיה לשם ביצוען אך אני מתכוון בעיקר (אך לא רק..) לפעילות הכוללת אימוני התנגדות לכל הגוף ולכל קבוצות השרירים וגם פעילות אירובית לשיפור סיבולת הלב והריאה. ישנן המלצות נוספות לפעילות גופנית ואת חלקן ניתן לקרוא בפוסט הזה שכתבתי.

חשוב להדגיש כי התוכן אינו מתאים לכל אחד ואחת ואיננו מהווה המלצה או מרשם לפעילות משום סוג. אין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.