Last Updated on 8 באוגוסט 2022 by יוסי זאבי

עם ההתפתחות ההולכת וגוברת של העיר וההתרחבות של השכונות החדשות, גדלים גם הצרכים והדרישות של התושבים המתאכלסים והוותיקים לפעילות גופנית מוסדרת ומגוונת. אין ספק שכיום עם תנופת הבניה האדירה ופיתוח התשתיות הנרחב שמתבצע באזור, עבור חובבי הריצה ראש העין היא גן עדן של ממש, כך שזה ממש טבעי ומתבקש להצטרף לקבוצת ריצה בראש העין.

אחד הדברים הבולטים שמאפיינים את העיר המשתרעת על פני 30 אלף דונם, הוא המיקום הגבוה שלה ביחס לפני הים וכמובן אי אפשר שלא להזכיר את המבנה ההררי שלה המאופיין בעליות וירידות רבות, עניין מאתגר עבור רצים בכל דרגת כושר. למעשה אפשר לומר שמעטים הם האזורים או המסלולים המישוריים שניתן לרוץ בהם. עבור מי שתוהה כמה גבוהה ראש העין מעל פני הים, נספר שלפי ויקיפדיה אזור השכונות החדשות כגון פסגות אפק, מטפס לגובה של כבערך 200 מטרים מעל פני הים.

קבוצת ריצה בראש העין – יתרונות וחסרונות בולטים

כאשר מדברים על אימון בקבוצה מכל סוג, ישנם מספר יתרונות חשובים, אך כמובן שאליהם כמעט תמיד נלווים גם חסרונות. בואו ונעבור על כמה מהם:

יתרונות בקבוצת ריצה

  • היתרון הראשון והבולט מאוד הוא שהפעילות הקבוצתית מחייבת, מאחדת ומגבשת. לקבוצה יש כוח וכאשר אנו משתייכים לקבוצה עשוי להיות לנו מנגנון מגונן ומגבש שמקל מאוד על קיום הפעילות. כך שגם אם לעיתים ישנם גירויים חיצוניים, קשיים או הפרעות, קל יותר להתגבר עליהם ביחד. מנגד, אסור לשכוח שגם הנצחונות וההישגים מוכפלים פי כמה ונושאים עימם קסם מיוחד. כמובן שגם המחויבות לקבוצה עשויה להוסיף ללכידות החברתית ולמנוע מאתנו להחסיר אימונים.
  • ההיבט המספרי הגדול של כמות המשתתפים והמשתתפות מהווה משתנה מהותי ואי אפשר מבלי להזכיר את ההיבט הכלכלי הנלווה והחשוב של אימון בקבוצה – זה זול יותר משמעותית! בעוד שבאימון זוגי או אישי אנו נושאים בעלויות באופן בלעדי הרי שבקבוצה העלות הכלכלית מתחלקת בין כל חברי הקבוצה. כך קל יותר לקיים מספר גדול יותר של אימונים בשבוע מבלי לקרוע את הכיס.
  • לעיתים קל יותר להתקדם ביכולות כאשר המתאמנים שלצדך קצת יותר מהירים ובכושר קצת יותר טוב. לפעמים כל מה שצריך זאת דחיפה קטנה בכדי להשתפר בהישגים.

קבוצת נשים רצה במורד השביל בשעות הלילה

אז אלו כמובן רק חלק קטן מהיתרונות שניתן להזכיר. ומה לגבי החסרונות? גם הם קיימים וחשוב לציין גם אותם.

חסרונות בקבוצת ריצה

  • כאשר הרמה איננה אחידה עלולים להיווצר פערים בין היכולות של חברי הקבוצה השונים. רמה נמוכה מדי עלולה לגרום לכך שחלק מהמשתתפים לא יאותגרו וישתעממו בעוד שרמה גבוהה תגרום לכך שעבור השאר, חלק מהאימונים יהיה קשים מדי. כמובן שהאופציה המתבקשת היא חלוקה לקבוצות לפי רמות או התאמה פרטנית של האימון עבור המתאמנים ומתן חלופות לכל דרגות הקושי תוך שמירה על הפעילות הקבוצתית. בהקשר זה ראוי לציין שככל שמספר חברי וחברות הקבוצה גדול יותר כך פוחתת היכולת להעניק יחס פרטני כפי שנהוג באימון כושר אישי וזהו כמובן חסרון שלא ניתן להתווכח עליו, לכן אגב, קבוצות המוגבלות במספר המשתתפים והמשתתפות עשויות להיות פשרה הגיונית ונוחה לכולם.
  • המחויבות שאותה הזכרנו בהתחלה כיתרון עלולה בקלות באותה מידה להוות גם חסרון מכיוון שלכולנו ישנם מצבים מאתגרים, כאלה המקשים עלינו לעיתים לעמוד בהתחייבות אותם לקחנו. כך שאם באימון אישי למשל ניתן לשנות יום או שעה הרי שבקבוצה זה יהיה כמעט ובלתי אפשרי.

אם כך אפוא, ראינו שלאימון בקבוצה עשויים להיות גם יתרונות וגם חסרונות, האם גוברים הם האחד על השני? הרי שזהו שיקול אינדיבידואלי של כל אחד ואחת, אותו יש לשקלל במכלול השיקולים הקיים. יחד עם זאת, אין זאת חתונה קתולית ובהחלט ניתן להתנסות ולבדוק האם פורמט כזה או אחר מתאים לנו או לא.

מסלולי ריצה מגניבים בראש העין

אי אפשר לכתוב פוסט שעוסק בקבוצת ריצה מבלי להזכיר כמה מסלולי ריצה שווים בראש העין וכאלה יש יותר מכמה. כמובן שכל מה שאפרט עליו בהמשך הוא מההתרשמות האישית שלי, בהחלט יתכנו שינויים לכאן ולכאן, ראש העין בתהליך בניה והתרחבות ובשום אופן אין להתייחס לדברים בחזקת ראה וקדש.

בעצימות קלה – מסלול ריצה מתחם A ברחוב שבזי פינת גרטרוד עליון ליד המנהרה

מסלול קליל מאוד המקיף את מסלול הפאמפ-טרק שהוקם עבור רוכבי האופניים. מסלול באורך של כבערך 200 מטרים מישורי לחלוטין. למרות שרצים חובבים ומקצועיים יראו זאת כמיותר לחלוטין, מסלול זה עשוי להתאים לאלו שעושים את צעדיהם הראשונים בנעלי הריצה מכיוון שבמקום להתחייב למסלול ארוך יחסית ניתן פשוט להקיף את המסלול מספר פעמים לפי הצורך. עבור המקצועיים למשל, מסלול זה יכול להוות בסיס מעולה לאימוני אינטרוולים. כמובן שלאורכו יש גם ספסלים רבים וכדומה ככה שאם בא לכם לעשות אימון תוך כדי שבן משפחה או חבר צופה בכם – זה אפשרי בהחלט.

בעצימות בינונית – מסלול ריצה חיים הרצוג/ גולדה מאיר/שדרות בן גוריון

עבור אלו המחפשים מסלול מישורי באופן יחסי ויחד עם זאת לא ארוך במיוחד, המסלול הזה הוא בדיוק עבורכם. אורכו של מסלול קצר זה הוא כבערך 3 קילומטר, במרביתו די מישורי ולא צפויה לכם עליה או ירידה תלולה במיוחד. המסלול מציע כמעט לכל אורכו אספלט מפנק ויהיו שיגידו שהוא פשוט אידיאלי עבור רצים מתחילים ומתקדמים כאחד. בעוד שהמתחילים יוכלו להתנחם בהקפה הקצרה שצפויה להם הרי שאלו המחפשים אתגר יוכלו לעשותו מספר פעמים לפי הצורך. אחד היתרונות הבולטים שאני מוצא בו עבור רצים לא מקומיים הוא שניתן לחנות את כלי הרכב על חיים הרצוג (בכפוף להסדרי החניה העירוניים כמובן) ולאפסן שם את בקבוקי המים למשל או את חטיפי האנרגיה שלכם. אגב יהיו שיגידו ואני ביניהם שהנוף לאורך המסלול פשוט יפיפה!

בעצימות קשה – שדרות בן גוריון

מסלול של כבערך 6 קילומטר שמתחיל משדרות בן גוריון פינת יהודה הלוי, ממש בסמוך לכניסה לעיר מכביש 444 ומסתיים בכניסה ליער ראש העין. מסלול מאתגר מאוד כמעט ממחיצתו עליה תלולה שתצריך מכם להשלים פערי גובה של כבערך 150 מטר (השכונות הישנות הן כבערך 50 מטר מעל פני הים בעוד שהשכונות החדשות – פסגות אפק, הן 200 מטר מעל פני הים). כמובן שעבור מי שמעוניין ניתן לשלב את חלקו עם המסלול של חיים הרצוג. ראוי לציין שהשכילו בעירייה למקם ברזיות במקומות מסוימים כאשר חוצים את חיים הרצוג ויורדים מטה אל עבר היער. נכון לתאריך פרסום פוסט זה, הן עדיין לא פעילות.

מגדל צדק על רקע שדרות בן גוריון

עם הפנים מערבה – שדרות בן גוריון

בעצימות קשה מאוד – בן גוריון/יער ראש העין/קיבוץ גלויות/ז'בוטינסקי/שבזי/יהודה הלוי

מסלול קורע במיוחד באורך של כ-11 קילומטר, מלא בטיפוס כמעט בלתי פוסק. אפשר לומר עליו שהוא פשוט קשה מאוד! הריצה ביער ראש העין מנחמת במידה מסוימת וניתן ליהנות מעט מהחלק הפסטורלי אך כל השאר בהחלט יהיה ריצה אורבנית עד כמה שאפשר לומר "אורבני" על תוואי הדרך החולש על הנוף הכפרי של ראש העין.

שכונת פסגות אפק

מבט מצפון לדרום על שכונת פסגות אפק – בכניסה ליער ראש העין על שדרות בן גוריון

כמו תמיד השקעתי בכם והכנתי עבורכם מפה ובה ארבעת המסלולים, כך שתוכלו להתרשם בעצמכם, להבין היכן ממוקם כל מסלול ולקבל קצת פרופורציות לגביו. בכדי להפריד כל מסלול משאר המסלולים כדאי ללחוץ על הלחצן העליון ליד כותרת המפה ולצפות בכל שכבה בנפרד.

הגענו אל קו הסיום – של המאמר…

אז כפי שקראתם מסלולי ריצה מאתגרים ושווים – לא חסר ויש בשפע. קסם רב ואתגר גדול יש בהם וזאת אחת הסיבות שלעיר מגיעות קבוצות ריצה וקבוצות של רוכבי אופניים מכל אזור בארץ. אגב, לאחר פעילות ספורטיבית כשהרעב גובר, אפשר בכיף להתפנק באחת המסעדות השוות הפזורות ברחבי העיר שמושכות אליהן חובבי אוכל אניני טעם שיודעים להעריך אוכל טוב. אבל זה כבר נושא לפוסט אחר.

מודגש בזאת כי התכנים אינם מתאימים לכל אחד ואחת. התכנים המוצגים הינם להעשרה בלבד, בחלקם דעה ופרשנות אישית ובשום אופן אינם מעודדים שימוש בתוספי תזונה ו/או תוספים/חומרים משום סוג. התכנים אינם מהווים המלצה לתוכנית תזונה, אימון, או פעילות גופנית, או אחרת, משום סוג ואין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

8 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *