Last Updated on 23 בינואר 2022 by יוסי זאבי

התחלת לחפש מוסדות קרובים לאזור מגורייך שמציעים קורס מאמן כושר אישי עם תעודת הסמכה כי הבנת שממש בא לך להתחיל לאמן. זה נראה ממש מגניב באינסטגרם וכנראה גם מאוד רווחי, מאפשר שעות גמישות שיאפשרו לך לעשות עוד דברים כמו לימודים או עבודה נוספת ואולי אפילו לטוס בלי בוס על הראש…

ראשית אני רוצה להגיד לך שאפו. ללמוד, להתפתח, להרחיב את ההשכלה והידע זה תמיד טוב ושנית, כנראה שאם חדר הכושר קרוב לליבך או יתר נכון לגופך ומבלי להבין מה הצרכים שלך – זאת כנראה תהיה בחירה מעולה. יחד עם זאת, יש מספר דברים חשובים שכדאי לך לדעת לפני שקופצים למים ומתחייבים בתשלום דמי הרשמה באחוז מסוים או את כספי הפיקדון שלך על קורס מאמן כושר אישי.

משקולות בחדר הכושר

היכן אני עשיתי קורס מאמן כושר אישי (ומה הקטע של הפוסט הזה בכלל)

אני מאמן משנת 2009 ואת ההכשרה שלי עשיתי בביה"ס למאמנים ולמדריכים בוינגייט. את תחילת דרכי בשנות ההדרכה הראשונות שלי עשיתי בחדרי כושר קהילתיים בתל אביב ולאט לאט צברתי עוד ועוד ידע, הסמכות והשתלמויות נוספות, ותק, ניסיון ואיתם – גם לקוחות. אגב, עד היום אני ממשיך לקחת קורסי המשך, ללמוד ולהתפתח. נגיע לזה.

בפוסט שלפניך אני מרשה לעצמי לחלוק איתך 5 טיפים חשובים שלדעתי כדאי לך לדעת לפני הרישום לקורס מאמן כושר אישי כדי שיהיה לך מושג מסוים על התחום ולא רק באמצעות תמונות מגניבות מהאינסטגרם (למרות שזה חשוב וגם לכך נגיע בהמשך).

אגב, רגע לפני שממשיכים, המטרה של הפוסט זה לא לרפות את ידיך או להוריד אותך מלגשת ולעשות קורס מאמן כושר אישי (או מאמנת כושר) כי זה בהחלט מקצוע או פרקטיקה מקצועית בעלת חשיבות, משמעות רצינית והשפעה על חיי אנשים, על הבריאות שלהם ועל איכות החיים שלהם. יחד עם זאת כן הייתי רוצה להפנות את תשומת ליבך למספר נקודות חשובות שאני אפילו לא אגדיר אותן כיתרונות או חסרונות אלא יותר כעובדות – לפחות עבורי.

 • הנה מספר נקודות בולטות במידה ואין לך כוח או מספיק זמן לקרוא את כל הפוסט (הדי קצר הזה יש לציין..)
  • יש 65 מוסדות מוסדות מוכרים שיכולים להסמיך אותך ולהנפיק לך תעודת הסמכה
  • הקורסים אורכים בממוצע מספר חודשים ויכולים להגיע גם ליותר
  • בתואר לחינוך גופני מקבלים הסמכה כחלק מהתואר
  • בקורס מאמן כושר לומדים תתי קורסים כגון אנטומיה, תזונה, פיזיולוגיה ונדרשת גם בחינה פיזית בתרגילים נפוצים של חדר הכושר
  • כדי לקבל הסמכה יש מספר בחינות שצריך לעבור בהצלחה
  • יש המון מדריכים בתחום ונתונים של משרד הספורט משנת 2020 מדווחים על כ-2571 מדריכי חדר כושר שהוסמכו. לשם השוואה פי שתיים יותר ממספר עורכי דין שהוסמכו בשנת 2021.
  • מרבית המדריכים מתחילים את דרכם כמדריכי חדר כושר במשמרות.
  • בכדי להתמקצע ולהתעדכן כדאי לעשות השתלמויות מקצועיות מדי פעם וכמו כן צריך לחדש את קורס העזרה הראשונה

היכן לומדים קורס מאמן כושר אישי ומה בתוכנית הלימודים (עם פירוט של חלק מהמוסדות שנותנים תעודה של מדריך כושר מוסמך)

ניתן ללמוד להיות מדריך כושר בכל אחד מ-65 המוסדות המוכרים על ידי משרד התרבות והספורט. המוסדות שמכשירים מדריכים מעניקים לך בסוף הקורס ולאחר שעמדת בהצלחה בבחינות ההסמכה, תעודה של מדריך חדר כושר בהתאם לחוק הספורט.

רגע, אבל בכלל רצית להיות מאמן (או מאמנת) כושר אישי אז מה קשור מדריך?! אצלנו בישראל לפי חוק הספורט או חוק מכוני הכושר קוראים לזה מדריך לחדר כושר (קישור לאתר הממשלתי של משרד הספורט). ניתן לשים לב שיש מספר עמודות וכשמגיעים בחלק ב' לשורה 21 שעוסקת במכון כושר (גם שורה 26 לגבי פיתוח גוף), ישנו פירוט בעמודת ההרשאות לגבי מדריך ספורט "אימון ספורטאים, מכל הסוגים ובכל הגילאים במכוני כושר.." ובעמודה הנוספת משמאל מצויין כי "אין תעודת מאמן ספורט".

צילום מסך מתוך קובץ תקנות הספורט

בכל אופן הכינוי הנחמד הזה של מאמן כושר אישי הוא תיאור הפרקטיקה ומקובל לקרוא לזה כך – אך על התעודה כתוב מדריך. אולי זה גם השתרש לז'אנר מתוך המקבילה באנגלית Personal Trainer בכל אופן לסימוכין אני מצרף לך כאן את התעודה שלי ואם בא לך לראות את שאר ההסמכות שלי הנה קישור לדף ההשתלמויות והתעודות שעשיתי.

הסמכה כמדריך אימון בחדר כושר כולל ההסמכה לאימון קטינים

מדריך לכושר גופני ובריאות: מדריך לאימון קטינים במכון הכושר (מכוני הכושר)

אז מה כאן בכל זאת עושה את זה מאמן כושר אישי?! יפה ששאלת. בדרך כלל הטייטל מאמן שמור לענפים הישגיים כגון כדורגל וכדומה. יחד עם זאת זה הסלנג. אגב אם אתה מאמן שקורא את זה ורשום לך על התעודה מאמן, אל תכעס עלי, זה מה שאני יודע, במידה ואני טועה אשמח לתקן את הפסקה הזאת.

אם חוזרים אל "האישי" אז יכול להיות בהחלט חלק טבעי מהטייטל כאשר עובדים עם מתאמנים צמוד ובאופן אישי. לעניות דעתי, תלוי בוותק ובניסיון.

בא לך לדבר איתי בטלפון או בוואטסאפ

0524632010
והנה קישור ישיר לוואטסאפ שלי
https://wa.me/+972524632010

איפה ניתן ללמוד קורס מדריכים

בכל אופן, הנה חלק קטן מתוך 65 המוסדות המסמיכים מדריכי חדר כושר (חלק משמות המוסדות לקחתי מכאן):

 • ביה"ס למקצועות הספורט
 • הג'ימנסיה – בית ספר להסמכת מדריכי כושר ותנועה
 • קמפוס שיאים
 • סמינר הקיבוצים
 • המכללה האקדמית בוינגייט
 • מכון וינגייט לחינוך גופני ולספורט – ביה"ס למאמנים ומדריכים
 • עתידי בי"ס להסמכות
 • גבעת וושינגטון
 • המכללה הישראלית למדעי האימון והספורט
 • מכללת משגב לחינוך ולספורט
 • המוסד לחינוך וטכנולוגיה
 • ראן טו סאקסס

כמובן שניתן לעשות (ואולי אף רצוי) לעשות תואר בחינוך גופני ובמסגרתו מוסמכים כמדריכים אך עד כמה כדאי ומה ההבדלים הבולטים – זה כבר ממש נושא לפוסט אחר.

כמה זמן אורך קורס מדריכי כושר

מרבית הקורסים אורכים מספר חודשים כאשר משך זמן הקורס הוא פונקציה של מספר השעות האקדמיות בכל שבוע. בקורס שאני עשיתי למדנו מספר תתי קורסים בסיסיים וחשובים והנה חלקם:

 • אנטומיה
 • פיזיולוגיה
 • תורת האימון
 • פסיכולוגיה של הספורט
 • עזרה ראשונה
 • תזונה
 • חדר כושר
 • מנהל ספורט

ייתכן שמלמדים עוד נושאים או נושאים אחרים כתלות בסילבוס של המוסד שמכשיר אותך להיות מדריך. חשוב לוודא מול המוסד בו מתכננים ללמוד.

במהלך הקורס ישנן מספר בחינות ולאחר הקורס יש לעמוד בהצלחה במבחן הסמכה.

נקודה חשובה לציון, נבחנים גם על מספר תרגילים המשקפים מבדק יכולת כמו עליות מתח (בנשים תליית און), לחיצת חזה במוט, תרגיל סקווט וכדומה.

משתופף לתרגיל הסקווט עם מוט על השכמות

סקווט עם מוט. כמה נראה לך שעשיתי בקורס?

למי מתאים לעשות קורס מדריכי כושר

טוב, אז אם הגעת עד לכאן כנראה שיש מצב טוב שמתאים לך לעשות קורס מאמן כושר אישי וכדאי לך לשקול את זה ברצינות. האמת שקשה לדעת מראש למי מתאים לעשות קורס מאמן כושר אישי משום שיש המון מאמנים ומאמנות ולפעמים נראה שחוץ מהאהבה לכושר או לפעילות גופנית אין קו מנחה לכולם. או שיש והרגע ציינתי אותו… אהבה לכושר ופעילות גופנית!

אבל ברצינות, נתקלתי בחבר'ה שנטשו משכורות יפות בהיי-טק לטובת התחום, כאלה שעשו שינוי משמעותי בחיים בזכות הכושר והחליטו שהם מעבירים את האנרגיה שעזרה להם גם לאחרים, כאלה שנקלעו לכך במקרה לאחר שדרך אחרת בה בחרו לא זרמה להם. יש המון סיפורים. כנראה זה מתאים לך במידה וחדר הכושר הוא חלק מהותי מהיומיום שלך ושקלת ללמוד הדרכת כושר מקצועית. גם אם לא כעתיד מקצועי אז בטח להעשרה וידע לטובת האימונים שלך. אני חושב שבנקודה זאת ראוי לציין שיש פה תפקיד עם המון משמעות ונתינה וזה בהחלט משהו שיש לקחת אותו בחשבון. לא בכל עבודה ניתן להתעורר בבוקר עם תחושת שליחות אדירה שכזאת.

איפה ניתן לעבוד כמאמן כושר אישי לאחר שמסיימים את הקורס

בטח שאלת את עצמך איפה עובדים אחרי שמסיימים קורס מאמני כושר. אז מטבע הדברים האופציה הראשונה היא להצטרף לחדר כושר ברשת מובילה. אם קראת טוב את הפסקה הראשונה, אני לא ממש עשיתי את זה. למעשה עשיתי את זה לשבוע ברשת גדולה והחלטתי במשמרת השבת הראשונה שזה לא בשבילי. לא הרגיש לי נוח לעבוד בשבת וכשיש רוטציה בין מספר מדריכים ומדריכות בחדר הכושר שצריכים לתת שבתות – לי זה פשוט לא התאים ולכן העדפתי לעבוד במקומות שלא עובדים בשבת והצטרפתי לחברה למוסדות חינוך שמפעילה את חדרי הכושר של עיריית תל אביב.

חדר כושר קטן ואינטימי שלא עובד בשבת היה הפתרון עבורי (וזאת גם הסיבה שכדאי לך לקרוא את הפסקה הבאה) אך ישנן כיום עוד אופציות מעניינות לעבודה כמאמן כושר ולמשל, חברות שנותנות אימון כושר אישי עד הבית ומעסיקה מדריכים, חדרי כושר של בתי מלון או בנייני מגורים או משרדים מפוארים, מאמן כושר פרטי לגמרי שמשווק את עצמו באופן עצמאי ועוד.

כמה מרוויח מאמן כושר אישי שסיים קורס הדרכה

שאלת השאלות שמעניינת קולגות ומתאמנים יחדיו היא כמה מרוויח מאמן כושר אישי שסיים קורס הדרכה ובכלל. נכון לכתיבת שורות אלו נתונים מהשנים הקודמות מראים כי בשנת 2020 הוסמכו כ-3296 מדריכים בענפים לא תחרותיים ומתוכם 2571 מדריכים שהוסמכו להדרכת חדר כושר ולכן ברור לך שיש מלא מדריכים ומדריכות כשרוניים המוסמכים מדי שנה והתחרות בשוק – עצומה!

אני מאמן משנת 2009 ולא באמת ברור לי כמה מרוויחים הקולגות שלי שהם מאמנים עצמאיים.. לגבי אני יכול לספר כי יש לי שותפים בעסק (רשויות המס) ואנחנו חולקים הוצאות ורווחים – כחוק.

אני כן יכול לשתף בשתי נקודות חשובות:

 • יש הבדל בין להעביר אימון כושר אישי לבין להעביר הדרכה בקבוצות. בדרך כלל בקבוצות ניתן להרוויח יותר לכל שעת הדרכה אך גם ההתעסקות גדולה יותר. בגדול, מציע לקרוא את הפוסט שלי שעונה על השאלה כמה עולה אימון כושר. ניתן לקבל ממנו כמה תובנות מעניינות וגם לראות כמה אני עשוי לבקש על שיעור.
 • יש הוצאות חשובות שכדאי לשים לב אליהן ולא לחפף בהן ולמשל, ביטוח אחריות מקצועי, רואה חשבון, אם בחרת בדרך עצמאית אז תשלום מיסים וביטוח לאומי כמובן, הפרשות שונות לפנסיה, ביטוחים פרטיים שונים, הוצאות פרסומיות שונות (אינסטגרם.. פייסבוק..), הוצאות אחזקת רכב שונות, השתלמויות והעשרה בידע מקצועי, ציוד איכותי.

קורסים נוספים והשתלמויות שצריך, חשוב או רצוי לעשות גם לאחר שהוסמכת כמאמן כושר אישי

הנקודה האחרונה שאני חושב שכדאי לגעת בה לאחר שכבר סיימת קורס והוסמכת כמאמן כושר אישי והיא – לימודי המשך. לדעתי זאת נקודה סופר חשובה משום שהידע מתקדם בצורה בלתי נתפסת ואמיתות או תובנות שהיו נכונות או שחשבו שהן נכונות לפני 10 שנים, לא בהכרח מתיישבות עם המדע והמחקר הנוכחי ולכן חשוב לך לשמור על ידע עדכני ורלוונטי. שנית, כמות הידע שניתן לספוג במספר החודשים בהם עושים את הקורס היא מוגבלת ויש עולם שלם של חומר רלוונטי שכדאי לך לפחות להכיר אותו ברמתו הבסיסית. כושר זאת מילה רחבה לכל כך הרבה תחומים ולכן מלבד המלצתי החמה להתמקצע בתחום שמעניין אותך, כדאי בהחלט להתרחב לנושאים נוספים. מעבר לכך ראוי לציין שמדי תקופה יש לחדש את קורס העזרה הראשונה בהנחה שלעולם לא נזדקק ליישם זאת על מתאמנים שלנו – חס ושלום!

אז ממש מסקרן אותי אם החלטת להירשם לקורס מאמן כושר אישי, אשמח לקבל תגובה ממך פה למטה או בהודעה פרטית ובמידה ויהיו רגעים קשים או לא ברורים במהלך הקורס ויתאפשר לי – אני אשמח לעזור. בהצלחה!

8 תגובות
 1. לודה
  לודה says:

  היי
  תודה על הכתבה
  בתור אחת שאוהבת להתאמן , אני שוקלת ללכת ללמוד מאמן אישי ולעסוק בזה

  הגב
 2. אחיה כהן
  אחיה כהן says:

  היי.
  אני מתאמן המון שנים גם בחול שגרתי שם גם בארץ
  מחפש שינוי כיוון פרק ב בתעסוקה.
  האם גיל 39 הוא גיל מתאים? אני מכוון יותר לאימום אישי. על פי ניסיון מוצלח עם אחי ואבי אני הצלחתי להביא תוצאות.
  תודה

  הגב
  • יוסי זאבי
   יוסי זאבי says:

   היי,
   שמח לשמוע שאתה מקפיד על פעילות גופנית סדירה ומתמשכת ארוכת שנים. מכיוון שאתה מדבר על שינוי תעסוקתי, אולי כדאי שתבחן אם אתה מתחבר לנושא ההדרכה באופן קצת יותר מעשי. יש הבדל מסוים מלהגיע להתאמן לבין לאמן. דווקא עניין הגיל לדעתי לא עשוי להפריע, אולי אפילו להועיל, מגיעים בשלים ומוכנים הרבה יותר לספוג וללמוד.

   הגב
 3. ליאל מ
  ליאל מ says:

  היי,
  כתבה מעניינת, מועילה ומעלה הרבה נקודות לחשיבה.
  אני ממש ממש אוהבת להתאמן ונרשמתי לקורס מדריכי כושר (לא בטוחה עדיין אם אוכל לעזוב את המשכורת הנוכחית בשביל לעסוק בזה אבל גם לידע ולתחביב שלי זה מעולה). הקורס יתחיל בעוד שבועיים וגיליתי שאני בהריון. היית ממליץ לעשות אותו תוך כדי? יכולה להיות בעיה?

  תודה רבה!

  הגב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בחור עם ידיים שריריות שוכב על מזרן בסטודיו עם משקולת בידו, על הקיר הכיתוב YOSPORT
בחור עם משקפי שמש במעלית מצלם את עצמו בסלפי דרך מראה ומרים את הגופיה כך שרואים שרירי בטן חטובים