אימון כושר למבוגרים בהתאם לצרכים וליכולת

כיום עם עלייה ניכרת באיכות החיים והתפתחות שירותי הרפואה המתקדמת, תוחלת החיים עלתה משמעותית. אימון כושר לגיל הזהב מומלץ על ידי כל המוסדות והארגונים המתמחים בספורט (וכמובן ע"י הרופאים) וישנם מחקרים רבים בנושא כיצד לאמן מבוגרים באופן הטוב ביותר.

אימון כושר לגיל הזהב: אתגרים ותנאים מקדימים

במסגרת הניסיון הרב שצברתי בחדרי הכושר הקהילתיים השונים נחשפתי לקהל מגוון ולאוכלוסייה מבוגרת בפרט. הצרכים התפקודיים של המבוגר שונים מהצרכים של המתאמנים הצעירים יותר ומציבים אתגרים שונים בתהליך האימון.

אתגרים שעשויים לבוא לידי ביטוי במרכיבים שעליהם נרצה לעבוד, המטרות האימוניות שנציב והיעדים שאליהם נרצה להגיע, תנאים מקדימים שיש לקחת בחשבון בעבודה עם מבוגרים בגיל הזהב, ניסיון קודם באימון, מיקום האימון, שעת האימון ועוד.

כושר גיל הזהב: דגשים חשובים באימון מבוגרים

אחת המטרות החשובות ביותר העומדות בפני מאמן כושר בתהליך הדרכה הינה שימור יכולת התפקוד העצמאי של המתאמן, ועל כן אימון פונקציונאלי המותאם לסביבת המבוגר ולאופי התנהלותו הינו הבסיס החשוב ביותר להשגת המטרות והיעדים באימוני כושר למבוגרים. פרט לשימור המצב התפקודי של המתאמן או המתאמנת, פעילות גופנית למבוגרים יכולה לצמצם תופעות רבות ומגוונות כגון בריחת סידן, לשפר צפיפות עצם, למנוע בעיות לב וכלי דם ועוד. תופעות אלו ורבות אחרות ניתנות לשיפור ועומדות לנגד עיניו של מאמן כושר העובד עם אוכלוסייה מבוגרת.

האם ישנן הנחיות שונות באימון כושר המתאים לגיל הזהב?

ניתן לומר בכלליות כי ההמלצות או ההנחיות לאימון בני גיל הזהב דומות בחלקן הגדול להמלצות לאימון באוכלוסיה רחבה. יחד עם זאת, ישנן המלצות ספציפיות הנוגעות למבוגרים ומרכיבים ייחודיים בהם רצוי להתמקד ולהוסיף לשגרת האימונים ולדוגמא:

  • גמישות
  • אימון עצבי לחידוד אלמנטי של קואורדינציה וכדומה
  • שיווי משקל
  • פונקציונלי כחלק מעולמו וסביבתו של המבוגר
  • כוח מתפרץ בתבניות ספציפיות המתאימות למצב הגופני ולתנאים מקדימים
  • מחשבה כללית באימון על תבניות תנועה ואלמנטים למניעת נפילות

האם מאמן כושר למבוגרים צריך להיות מוסמך

בוודאי כי כל מאמן כושר צריך להיות מוסמך וגם כאשר עובדים עם מבוגרים. הסמכה בסיסית כמדריך/מאמן כושר שהוסמך במוסד מוכר עשויה להיות נקודת התחלה טובה. כמובן כי השתלמויות, קורסי המשך ולמידה עצמאית ירחיבו את ארגז הכלים המקצועי, את רמת ההבנה והידע ויאפשרו להעביר הדרכה טובה ואיכותית יותר.