Last Updated on 12 בדצמבר 2021 by יוסי זאבי

היא נמצאת ממש מקדימה, מתבלטת כמו מסמר המסיבה רק שהיא ממש אבל ממש לא מגניבה. זה בלתי אפשרי בעליל להסתיר אותה עם בגדים רגילים שלא לדבר על ללבוש בגד ים ולמרות שכשהנושא עולה, אנחנו ישר משחקים אותה הכי קול ופולטים בגאווה שאנחנו בכלל מטפחים אותה כבר שנים, אבל תכלס, הכי היינו רוצים לדעת איך להוריד את הכרס המציקה הזאת ורצוי כמה שיותר מהר!

ברור לי שאם נכנסתם לקרוא את הפוסט הזה, חשוב לכם לצאת עם תובנות שיעזרו לכם להבין כיצד להיפטר מהכרס אחת ולצמיג (חח לתמיד:), רצוי בלי יותר מדי חפירות ובלבולי מוח ועדיף אם אפשר אז עם קוביות על הדרך?! אז אני מבטיח שאעשה את זה קצר ותכליתי כמו שאני אוהב, תוך שמירה על המינון שבין עובדות חשובות לטיפים מועילים.

בחור ללא חולצה ובחור יושב לצידו ומודד לו אחוז שומן באמצעות צבט

בלי כרס ועם קוביות בבטן!

תעזור לי להוריד את הכרס!!! ניתן להשיג אותי בטלפון 0524632010 או לשלוח לי הודעה

רגע קטן לפני שמתחילים, חשוב להבהיר שאין לראות בפוסט הזה בחזקת ראה וקדש, אני לא תזונאי ולא רופא, אלא מאמן כושר ואם אצליח לעזור לכם להרגיש טוב יותר עם עצמכם ולהיות בריאים יותר – הצלחתי.

מה הקטע עם הכרס שלנו ולמה כל כך קשה לנו להוריד אותה

למרות שכרס קטנה בולטת, ואפילו בינונית וגדולה, עשויה להיות סך הכל עניין אסתטי לגמרי, במקרים מסוימים ולעיתים היא גם עשויה להקשר ולנבא נוכחות של בעיות בריאותיות ותסמינים מטבוליים שונים וגם אם אנחנו בסך הכל במשקל גוף תקין ובטווח מדד BMI בגדר הנורמה, חשוב לבצע בקרה רפואית תקופתית בכדי לשלול גורמי סיכון סמויים ונסתרים.

חשוב להפנים גם אם אני רזה ואין לי בכלל כרס

למרות זאת, מנגד, חשוב גם לציין שמשקל תקין ובטן שטוחה אינם ערובה לבריאות תקינה וישנם אנשים רזים לכאורה אשר נושאים כמות שומן גדולה סביב האיברים הפנימיים וחשופים גם הם לתסמינים מטבוליים המצריכים התערבות רפואית . כך או כך חשוב לשמור על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ואיכותית לצד פעילות גופנית וכאמור בדיקות תקופתיות.

הנה חלק מהסיבות שיש לנו כרס ובטן בולטת

יש כמה סיבות שבגללן הכרס שלנו בולטת. חלקן עשויות להיות פשוטות יחסית לטיפול בעוד שאחרות מורכבות יותר והנה חלק:

  1. שומן בטני מכסה את אזור הבטן ונוצרה לכם כרס
  2. שרירי בטן רפויים יוצרים מבנה מותני עגלגל המתבטא בכרס
  3. עודפי עור שנותרו לאחר שינויים כגון דיאטה חריפה או הריון יוצרים מן "צמיג"
  4. איברי הבטן הפנימיים דוחפים את הבטן החוצה והכרס בולטת
  5. יחס הפרופורציות בין אזור המותן לאזור חגורת הכתפיים גורם לכרס לבלוט

 צבירת שומן עודף באזור הבטן יוצר כרס בולטת

זאת בהחלט עשויה להיות הסיבה הראשונה וההגיונית וייתכן שקלוריות עודפות הופכות אצלכם לשומן המתרכז באזור הבטן. השומן אצל כולנו מתפזר בכל הגוף כמאגרים הן סביב האיברים הפנימיים כשומן ויסצרלי (שומן בטני) וגם מתחת לעור כשומן תת עורי. השומן הבטני שנמצא באזור הכרס עשוי להיות שומן בעייתי וכפי שציינתי קודם עלול להיות מקושר למגוון גורמי סיכון.

במקרה כזה הדבר ההגיוני ביותר לעשות הוא לפנות לתזונאי/ת מוסמכים שיעזרו לנו לבצע בקרה אחר המדדים החשובים, ישללו גורמי סיכון ויבנו עבורנו תפריט שיעזור לנו להגיע למשקל מטרה מותאם לנו.

בכדי לסבר את האוזן, לצד הטמעת הרגלי אכילה נכונים, תפריט כזה כפי הנראה יתמוך ביצירת גרעון קלורי שמטרתו ירידה במשקל. לצד זה מומלץ לבצע פעילות גופנית הכוללת גם אימוני התנגדות וגם אירובי משתי סיבות: (כמובן שיש עוד המון סיבות חשובות מדוע כדאי ומומלץ לבצע פעילות גופנית)

  1. בכדי לווסת את ההוצאה האנרגטית באופן אידיאלי ובמילים פשוטות לשרוף עוד כמה קלוריות בספורט במקום לחיות על תפריט דל ונוקשה מדי.
  2. למנוע אובדן מסת גוף רזה שהיא בעצם מסת שריר חשובה בתהליך הדיאטה.

בטן בולטת כתוצאה משרירים רפויים ולא מוחזקים

גם כרס כתוצאה משרירים רפויים וחלשים היא תופעה מוכרת ונראית על פניו שכיחה יותר אצל גברים (זאת דעתי האישית ואיננה מבוססת סטטיסטית ומחקרית). מבנה כרס נופל ומשתפך כזה הוא מראה מוכר אצל חלק מהאנשים. לעיתים זה מגיע עם מכלול של מספר מאפיינים כגון שרירי גב מכווצים במיוחד, שרירי כופפי ירך מכווצים, שרירי ישבן רפויים ולורדוזיס מותני מוגדל. במקרים כאלה ייתכן ותידרש התערבות הכוללת בנוסף חיזוק ישבן ובטן והגמשת/הגדלת טווח תנועה של גב תחתון וכופפי ירך.

למרות זאת ייתכן שבמקרים פשוטים יותר, חיזוק שרירי הבטן בהתאם להמלצות המקובלות לאימוני התנגדות של בין 2-3 אימונים בשבוע – עשוי לחולל פלאים ולגרום לשינוי ניכר. רק נזכיר שאם זה מה שנדרש, חשוב לתרגל באופן מאוזן גם שרירים מנוגדים ובטח שאין טעם להתחיל לפמפם כפיפות בטן כאילו אין מחר אלו לא יעזרו! כך או כך, תמיד מומלץ להתייעץ עם מאמן כושר אישי בכדי לקבל תוכנית אימון מותאמת באופן פרטני.

בחור ללא חולצה

הנה אני בוינגייט, כרס בולטת, שרירי בטן רפויים ולא מתורגלים מספיק שיוצרים מבנה של בטן עגלגלה

עודפי עור שנותרו בגוף לאחר דיאטה חריפה או הריון

כאן ההגדרה כרס לא כל כך מתאימה והמראה שנוצר הוא מן השתפלות של עודפי עור מקדימה באזור הבטן ובצדדים. מי שעשו דיאטה חריפה יודעים על מה אני מדבר. ניתן לומר בכלליות כי חזרה לבטן שטוחה אפשרית במקרים מסוימים אך תנאים כגון גיל, גמישות וסוג העור, מידת המתיחה וכו' עשויים כולם להשפיע. במקרים כאלה הדבר הנכון ביותר הוא להתייעץ עם רופא המשפחה (שכפי הנראה יתן הפניה לכירורג) ולקבל אבחנה ופתרונות אפשריים.

איברי הבטן יוצרים בטן בולטת

לתופעה הבאה אנחנו עשויים להיחשף לעיתים דווקא אצל אלה שהכי מייצגים אידיאליים של יופי ואסתטיקה ואני מדבר על בודי בילדרים. למרות אחוזי השומן הנמוכים ולמרות הקוביות הבולטות, איברי הבטן הפנימיים דוחפים את כל מבנה הבטן קדימה כולל השרירים הבולטים. גם אצל אנשים רגילים שאינם מתחום פיתוח הגוף יכול להיווצר מראה שכזה וייתכן שגם במקרים הללו רופא המשפחה הוא הכתובת הנכונה להמשך בירור והכוונה.

פרופורציות גופניות גורמות לבטן ולכרס הקטנה לבלוט החוצה

מסת שרירים נמוכה במיוחד באזור הכתפיים והחזה, הזרועות ושרירי הגב נבלעים בניגודיות ביחס שבינם לבין הבטן. הגישה הבאה עשויה להישמע לכם מוזרה אך פעמים רבות מהווה פתרון ריאלי והגיוני לנושא ואני מדבר כמובן על אימוני התנגדות לשם הגדלת נפח שרירי החזה, חגורת הכתפיים, הזרועות וכל מה שנמצא בטורסו. שינוי היחס בין האגן לחגורת הכתפיים והחזה עשוי לחולל פלאים ולגרום לדיספרופורציה הזאת להיעלם ברגע שהפרופורציות ישתנו. כמובן שאם מוסיפים לכך שינוי תזונתי אז אתם בכלל על הגל.

תרגילי בטן כדי להוריד את הכרס?! לא יורידו לנו את הבטן אך כן יכולים לחזק את השרירים

עכשיו לאחר שקראתם את כל מה שכתבתי עד כה, אני רוצה לחזור לסיבה השנייה שציינתי. אם אתם נמנים עם אלה שסך הכל מעוניינים לעבוד קצת על אזור הבטן בהתאם למינונים המקובלים ומחפשים כמה תרגילי בטן טובים, תוכלו להיכנס למדריכים המפורטים הבאים שכתבתי, שם תוכלו למצוא כמה מתרגילי הבטן הפשוטים והאפקטיביים ביותר שקיימים. תרגילים פשוטים כגון פלאנק ועד תרגילים מורכבים יותר באמצעות רצועות TRX וכדומה.

מודגש בזאת כי התכנים אינם מתאימים לכל אחד ואחת. התכנים המוצגים הינם להעשרה בלבד, בחלקם דעה ופרשנות אישית ובשום אופן אינם מעודדים שימוש בתוספי תזונה ו/או תוספים/חומרים משום סוג. התכנים אינם מהווים המלצה לתוכנית תזונה, אימון, או פעילות גופנית, או אחרת, משום סוג ואין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

עליה יפה במסה בפלג גופו העליון של בחור ללא חולצה ומכנסיים כחולים
בחורה בסוודר אוחזת את פניה המכוסים למחצה
בחור עם ידיים שריריות שוכב על מזרן בסטודיו עם משקולת בידו, על הקיר הכיתוב YOSPORT
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *