Last Updated on 3 ביוני 2018 by יוסי זאבי

השאלה "מה שורף יותר קלוריות, הליכון או אליפטי??" היא שאלה שמעניינת המון אנשים ובעבור חלק מהם, עיקר המטרה בעת ביצוע פעילות אירובית היא כמובן שריפת קלוריות מוגברת.

מתאמן על מכשיר האליפטי

נפוץ מאוד בכל חדר כושר – מכשיר אליפטי

הליכון או אליפטי – מה שורף יותר קלוריות

בחדרי כושר רבים, ברחבת המכשירים האירוביים, ניתן לראות שני מכשירים פופולריים מאוד המהווים את הבסיס של המכשירים לעבודה על סיבולת לב ריאה וכמובן שמדובר על מכשיר האליפטי ומכשיר ההליכון. אני נוטה להאמין כי ניתן להניח שידוע לכולם כי גם הליכון וגם אליפטי הם מכשירים המיועדים לפעילות אירובית ובפעילות אירובית כמו בפעילויות אחרות אנו שורפים קלוריות על מנת להפיק אנרגיה. קצב שריפת הקלוריות כמו סך הקלוריות הנשרפות משתנה מאדם לאדם ומוגדר בין השאר מעצימות הפעילות. אך על השאלה באיזה פעילות אירובית ניתן לשרוף יותר קלוריות קשה לענות בצורה החלטית וכבר בהתחלה אני אגיד שלדעתי התעסקות במכשיר כזה או אחר כמדד לשריפת קלוריות היא התעסקות זניחה ומיותרת. רוצים לדעת מדוע? המשיכו לקרוא.

איזה מכשיר שורף יותר קלוריות ומה הקשר לתזונה

בין אם המטרה שלכם היא לעלות במסה או לשרוף קלוריות בכדי לרדת במשקל בכלליות או אפילו לחטב את הבטן, הדרך הנכונה, הבטוחה והמוכחת לעשות זאת תהיה הצמדות לתוכנית תזונה מותאמת אישית. תוכנית תזונה המותאמת למטרת האימון כגון ירידה במשקל עשויה להוביל למאזן קלורי שלילי באופן הרבה יותר "חלק" ויעיל מפעילות אירובית. כך שגם אם אתם כבר מבצעים אירובי בכדי להעצים את הגרעון הקלורי אין צורך להתעסק בהבדלים המינוריים שבין מכשיר כזה או אחר כמדד לשריפת קלוריות וההתעסקות או ההתלבטות בין מכשירים צריכה לבוא אך ורק מתוך מקום של התאמה אישית, נוחות, מגבלות וצרכים ספציפיים אם ישנם.

כיכרות של ממתק חלבה על מדפים בשוק

כאשר חושבים על קלוריות כדאי להבין ממה מורכב התפריט שלכם

ואם בכל זאת מתאפשר לי לבחור – מה שורף יותר קלוריות – הליכון או אליפטי?

הייתי משיב על השאלה הזאת באופן הבא, המכשיר שיעזור לך לשרוף יותר קלוריות יהיה זה שיאפשר לך לבצע עליו פעילות עצימה יותר ולאורך זמן רב יותר. כלומר, אם ההתלבטות היא בין המכשירים השונים שישנם בחדר הכושר, מבחינה אישית ורפואית אני יכול לבצע אימון על כולם ואני רוצה לבחור את המכשיר שעליו יש לי את הסיכוי לשרוף הכי קלוריות בזמן נתון, נאמר חצי שעה – אני אבחר את המכשיר שיאפשר לי להתאמן עליו בצורה הכי עצימה! אם יש לי יותר מחצי שעה אז למעשה כדאי לי לבחור את המכשיר שעליו אני מרגיש הכי נוח, שכיף לי להתאמן עליו ושאני יכול להתמיד בפעילות איתו לאורך זמן רב יותר וכמובן בעצימות הגבוהה יותר מבין המכשירים שעומדים לרשותי. אגב אין זה אומר שצריך להתפרק על המכשיר ולקרוע את עצמכם וחשוב מאוד שתוכנית האימון שלכם תהיה מותאמת באופן אישי ומדורגת בהתאם ליכולת ולמצב שלכם גם המטרה היא "רק" לשרוף קלוריות.

הליכונים בחדר הכושר

נמצאים בכל חדר כושר – הליכונים

גם המדע מסיק שהליכון ואליפטי שורפים (כמעט) את אותה כמות קלוריות

לאלו מכם שלא סגורים על כך שזה נכון שאין הבדלים בולטים בין שני המכשירים ואתם בטוחים שהליכון שורף יותר קלוריות ממכשיר האליפטי או להיפך, הנה מחקר נחמד שמדגים בצורה יפה שאין הבדל מהותי בין השניים. במחקר שביקש בין השאר לבדוק מה שורף יותר קלוריות, נבדקו 9 סטודנטיות ו-9 סטודנטים בלתי מאומנים. מכל 18 הנבדקים והנבדקות נלקחו מדדים של צריכת חמצן, דופק ושריפת קלוריות – שכאמור זה מה שמעניין אותנו בפוסט זה. המבדק התבסס על תחושת מאמץ סובייקטיבית שבין 12-13 לסולם בורג. תוצאות המבדק הראו כי למרות שנצפו הבדלים מגדריים שהתבטאו במדדים גבוהים יותר אצל הגברים לעומת הנשים באופן כללי, בשריפת הקלוריות לא נראה שינוי משמעותי בין האליפטי לבין ההליכון ונצפתה רק שריפת קלוריות גבוהה יותר באופן ממש שולי לטובת האליפטי 636 ± 120 kJ ולעומת ההליכון 569 ± 110 כך שמבחינת מחקר זה, הליכון ואליפטי שורפים את אותה כמות קלוריות כמעט בדיוק.

הליכון או אליפטי לשריפת קלוריות – השורה התחתונה

השורה התחתונה היא שבהקשר של שריפת קלוריות, אם ההתלבטות היא בין הליכון לבין מכשיר אליפטי, התשובה היא מה שנוח לכם יותר ומה שאתם מתחברים אליו טוב יותר – יהווה כנראה את הבחירה הטובה ביותר עבורכם וזאת בכפוף למצב הבריאותי ולצרכים הפרטניים שלכם.

מודגש בזאת כי התכנים אינם מתאימים לכל אחד ואחת. התכנים המוצגים הינם להעשרה בלבד, בחלקם דעה ופרשנות אישית ובשום אופן אינם מעודדים שימוש בתוספי תזונה ו/או תוספים/חומרים משום סוג. התכנים אינם מהווים המלצה לתוכנית תזונה, אימון, או פעילות גופנית, או אחרת, משום סוג ואין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

מתקשה להחליט כמה ואיך ולעשות? רוצה שאבנה לך תוכנית אימון אישית? ניתן להשיג אותי בטלפון 0524632010 או לשלוח לי הודעה