Last Updated on 10 בספטמבר 2017 by יוסי זאבי

ניתן לומר כמעט בבטחון מלא כי חלק ניכר מהאנשים עסוקים באופן שבו הם נראים. אחוז מסוים מהזמן אנחנו עסוקים במראה שלנו ובכיצד אנו מצטיירים בעיני הסובבים אותנו. כמובן שבראש ובראשונה אנו משקיעים בעצמנו כדי שנרגיש טוב עם גופנו אך האם גם לדימוי הגוף שלנו כפי שהוא נתפס בעיני אחרים ישנה חשיבות מסוימת? בינינו, מה לא?

אם מביטים בשדרוגים הרבים שאנו מבצעים, ניתן בקלות להבחין שאנו משקיעים בבגדים שאנו לובשים, ברכב שאנו נוהגים בו, באופן שבו השיער שלנו מסודר, בריחות שנודפים מאיתנו וכמובן במבנה גופנו.

בטן מעוצבת, חזה שרירי, ידיים ורגליים חטובות, ישבן מוצק וסקסי ועוד אלף ואחת מטרות שלכל אחד ואחת יש בראש, כמעט לכל אחד יש בסתר ליבו ופעמים רבות גם בצורה גלויה איזה חלק או חלקים בגופו שהוא רוצה שיראו אחרת. לכן, מה הפלא כי אנשים רבים בוחרים להשקיע מזמנם וממרצם , לשלם בזיעה ובעבודה קשה ימים ושעות באימוני אירובי ואימוני כוח?

מהו אימון כוח

אימון כוח מוגדר כפעילות גופנית שנועדה לשפר את מערכת השלד והתנועה באמצעות גירוי חיצוני המופעל על שריר או קבוצת שרירים.

ניתן לספק גירוי חיצוני במגוון דרכים ולדוגמא:

 1. באמצעות גומיות
 2. על ידי אימון כנגד משקל גוף
 3. באמצעות משקולות
 4. באמצעות רצועות TRX
 5. באמצעות מכשירים ומכונות

בדרך כלל בחדר הכושר המודרני יהיו קיימות לרשות המתאמנים והמתאמנות כל האופציות המוזכרות.

מהי ההשפעה של אימון כוח על גופנו

לאימון כוח ישנה השפעה חשובה ומשמעותית על הגוף והרכבו. ולפי המלצות ארגוני הבריאות העולמיים מומלץ כמעט בכל גיל לבצע אימוני כוח באופן מסודר המותאם לגילו ולרמתו הגופנית של המתאמן. לאימוני כוח בין השאר יש את ההשפעה הבאה על הגוף:

 • שימור, שיפור והעלאת מסת שריר
 • צפיפות ואיכות עצמות הגוף
 • מניעה של אוסטאופורוזיס
 • מניעה של מחלות לב על ידי שינוי הרכבי גוף
 • שיפור בהרכבי גוף וביחס בין רקמת שריר לשומן
 • שיפור בלחץ הדם
 • שיפור בערכי הכולסטרול הרע
 • מערכת שריר-שלד טובה יותר תאפשר פעילות אירובית איכותית יותר אשר לה ישנם יתרונות משמעותיים משל עצמם
 • שיפור באיכות החיים ובתפקוד היומיומי

השפעות נוספות שניתן לייחס לאימון כוח

כפי הנראה לאימון כוח ישנם השפעות נוספות עלינו. מחקר חדש שאסף ובדק אלפי פרסומים שונים (7,324) מנסה לענות על שאלה זאת – "האם לאימון משקולות/אימון כוח ישנה השפעה על תדמית הגוף".

תרגיל יד אחרוית באימון כוח - צילום דרך מראה

"ראי ראי של הקיר…" – האם לאימון כוח ישנה השפעה על דימוי גוף??

עבור סקירה ספרותית זאת נאספו כאמור 7,324 סקירות שונות מכל מיני מקורות מידע איכותיים כגון מנועי חיפוש אקדמאיים, ביקורות עמיתים וז'ורנלים מדעיים כאלו ואחרים.

לשם הסינון הוצבו 4 קריטריונים כגון:

 1. על המחקר או הסקירה להיות כתובים באנגלית
 2. הובא לביקורת עמיתים
 3. המחקר בוצע באמצעות כלי מדידה אמינים, נערכה בדיקת "לפני/אחרי", בנוסף כלל בתוכו התערבות של אימון משקולות ותו לא
 4. על הנבדקים להיות מעל גיל 18

לסקירה הנוכחית נבחרו 11 מחקרים שמתוכם 8 מחקרים הדגימו שאימון משקולות יכול לשפר במידה משמעותית מספר היבטים הקשורים לדימוי גוף כגון:

 1. סיפוק מהמראה הפיזי
 2. הערכה ויזואלית
 3. שיפור בחרדה חברתית

כמובן שכמו בחלק מהמחקרים גם למחקר זה ישנן מספר הגבלות וסייגים. מעבר לכך שלמעשה רק ל-3 מחקרים מתוך אלו שנבחרו היה ציון גבוה שהתבסס על כלי המדידה PEDro.

לסיכום, החוקרים קבעו שלמרות שנראה כי נדרשים עוד מחקרים איכותיים בתחום, לאימון משקולות לבדו יש את הפוטנציאל לשפר את דימוי הגוף אצל מבוגרים.

מודגש בזאת כי התכנים אינם מתאימים לכל אחד ואחת. התכנים המוצגים הינם להעשרה בלבד, בחלקם דעה ופרשנות אישית ובשום אופן אינם מעודדים שימוש בתוספי תזונה ו/או תוספים/חומרים משום סוג. התכנים אינם מהווים המלצה לתוכנית תזונה, אימון, או פעילות גופנית, או אחרת, משום סוג ואין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.