Last Updated on 5 באפריל 2017 by יוסי זאבי

בדיקת אחוזי שומן עם מכשיר מסוג קליפר

רחבת המשקולות בחדר הכושר הינה אחד המקומות המרכזיים בסביבת חדר הכושר ולמעשה ברוב המקרים מהווה את לב מכון הכושר. למרות זאת נשים רבות נמנעות במכוון מהכניסה לתוך הרחבה ובמידה וכבר מבצעות אימון התנגדות, כמעט תמיד מדובר על שימוש במכשירים ייעודיים מתוך האמונה הרווחת, ולצערי השגויה עד מאוד, כי אימון עם משקולות או אימון התנגדות בשפה המקצועית מיועד אך ורק לגברים המחפשים לנפח שרירים. אז חשוב להבין כי האמת רחוקה עד מאוד מהנחה זאת ואשמח לפרט ולהסביר מדוע.

רמה הורמונלית

בראש ובראשונה יש להבין שהרמה ההורמונלית הנדרשת על מנת לפתח מסת שריר גדולה ומנופחת ברוב המקרית איננה קיימת אצל נשים. אותם הורמוני מין אנדרוגניים היוצרים את הסביבה האנבולית הנחוצה לפיתוח מסת שריר, קיימים ברמה גבוהה בעיקר אצל גברים. ההורמון העיקרי שאחראי על כך הינו הורמון המין הזכרי טסטוסטרון אשר קיים אמנם אצל נשים אך ברמה נמוכה יותר משמעותית וכזאת אשר איננה מאפשרת לפתח מסת שריר גדולה ובולטת לעין כמו אצל גברים.

מי שלא אוכל לא גודל

" אני ממש לא רוצה להתנפח, ומשקולות זה מנפח! מה לא?" זה משפט שאני שומע המון ממתאמנות וזאת הזדמנות מעולה להסביר, על מנת לפתח מסת שריר תהיי חייבת בדיוק כמו אצל גברים שרוצים להתנפח לאכול יותר ממה שאת מבזבזת או בשפה המקצועית להיות במאזן קלורי חיובי. במילים פשוטות, גם אם קיימים בגופך הורמונים אשר יאפשרו לך לפתח מסת שריר גבוהה, ללא תזונה מספקת מהמזונות הנכונים, מסת השריר לא תגדל ובטח לא תתנפח.

בדיקת היקפים

לא כל אימון משקולות מנפח

ישנן שיטות אימון ספציפיות וטווחי עבודה מוגדרים המוכחים כנחוצים ואידיאליים על מנת להתנפח ולבנות מסת שריר גדולה. בכדי לסבר את האוזן מדובר על אותם משקלים כבדים המאפשרים מספר חזרות נמוך מאוד תחת התנגדות גדולה, משקלים המגרים את סיבי השריר הלבנים שהם אלו הגדלים ומתנפחים. כל עוד משקלי העבודה יישארו נמוכים ויאפשרו טווח חזרות גבוה הנע בין 15-25 חזרות, סביר להניח שהגדילה לא תתאפשר. מה שכן יקרה זה שאת תתחזקי ותפתחי את סיבולת השריר שלך, אותה היכולת של השריר לתת הספק לאורך זמן. מעולה לא?

אימון משקולות טוב לך גם אם את רוצה רק להתחטב

ידוע שמרבית הקלוריות נשרפות ב"מנוחה" (לשם תחזוקה שוטפת של הגוף, כגון הפקת חום ונשימה..) ובפעילות אירובית, אך זאת עובדה מוכחת כי גם אימון משקולות שורף קלוריות ולא מעטות. חשוב לדעת ששריר צורך יותר קלוריות כמקור אנרגיה רק מעצם קיומו. במילים פשוטות, ככל שיש לך יותר רקמת שריר ככה את יעילה יותר בשריפת קלוריות. בנוסף, משקולות, בשונה מחלק מהמכונות, מאפשרות לך לבצע תנועות מורכבות, רב מפרקיות ונרחבות יותר, כגון סקווט תוך כדי לחיצת כתפיים, תרגילים שכאלו מפעילים את כל הגוף וקבוצות שרירים רבות ולכן נחשבים יעילים במיוחד.

סקווט הוא ממשפחת התרגילים המורכבים

תרגיל מורכב: הסקווט למשל עובד על כמה קבוצות שרירים

משקולות חופשיות מפעילות שרירים מייצבים

בשונה ממרבית המכשירים בחדר הכושר, אימון עם משקולות חופשיות מצריך מאיתנו כמתאמנים להפעיל שרירים מייצבים רבים במהלך הביצוע. לאימון המצריך שרירים מייצבים ישנו ערך מוסף והשפעה חיובית על הגוף ועל המפרקים השונים.

גיוון

גיוון באימון הינו אחד מהעקרונות החשובים המרכיבים את הנוסחה להתקדמות תמידית באימונים ולמניעת הסתגלות ועמידה במקום. לפעמים מספיק לשנות זווית קטנה או להוסיף חמש חזרות בשביל לזעזע את הגוף (במובן החיובי) קל וחומר לנסות אימון חדש לגמרי.

עבודה עם מכשירים שונים שיוצרים גיוון: כלוב מסוג smith machine

סביר להניח שאם פעם בכמה זמן תבצעי אימון משקולות או תיגשי אל מכשיר הכבל קרוס במקום להתיישב על אחת המכונות הייעודיות הגוף שלך יודה לך מאוד ויבקש עוד.

מודגש בזאת כי התכנים אינם מתאימים לכל אחד ואחת. התכנים המוצגים הינם להעשרה בלבד, בחלקם דעה ופרשנות אישית ובשום אופן אינם מעודדים שימוש בתוספי תזונה ו/או תוספים/חומרים משום סוג. התכנים אינם מהווים המלצה לתוכנית תזונה, אימון, או פעילות גופנית, או אחרת, משום סוג ואין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.