Last Updated on 18 במאי 2017 by יוסי זאבי

כאשר אנו עוסקים בענפי הספורט השונים ובאימון גופני כזה או אחר אנו נדרשים לבצע מטלה גופנית כלשהי, לעיתים מורכבת יותר ולעיתים פחות. היכולת שלנו לבצע את המטלה הנדרשת בצורה מיטבית מושפעת בין השאר גם מיחסי הגומלין בין המוח לשרירים או במילים אחרות, מהאופן שבו הם עובדים יחדיו.

מה זה בכלל Mind Muscle Connection

כאשר אנו רוצים לבצע פעולה מסויימת המוח שלנו משדר תשדורת עצבית אל השריר המתאים והפעולה מתבצעת אך בתהליך הכה פשוט הזה לכאורה שנקרא פרופריוספציה ישנם המון משתנים שהופכים אותו למוצלח יותר ולמוצלח פחות. הפרופריוספציה אצל ספורטאי עלית למשל טובה משמעותית מכלל האוכלוסייה וזה בין השאר כמובן מה שהופך אותם לכל כך מוצלחים בענפי הספורט הייחודיים בהם הם מצטיינים.
Mind Muscle Connection הוא בעצם אותה יכולת מופלאה לפקד ולקבל משוב בצורה כל כך מוצלחת ממערכת התנועה, העצבים, השרירים ומשאר מערכות הגוף שלוקחות חלק בפרופריוספציה.

כיצד ה-Mind Muscle Connection משפיע על האימון שלי בחדר הכושר ומדוע כדאי לי לשפר אותו

שאלה מצוינת, כאשר אני מבצע תנועה גופנית באימון הכושר שלי, למשל מבצע תרגיל לשרירי הגב ומושך פולי עליון בחדר הכושר, ישנם המון שרירים שמשתתפים במשימה בכדי לבצע את התנועה. לא תמיד שריר המטרה בתרגיל (שריר הרחב גבי) הוא זה שאכן נושא במרבית העומס כפי שאכן תכננו ובחלק מהמקרים דווקא השרירים המסייעים הם אלו שעובדים ומתעייפים.

כאשר נשפר את ה-Mind Muscle Connection שלנו:

  1. נוכל להתמקד טוב יותר בשריר המטרה ונפסיק לגרות את השרירים הלא רצויים שממשיכים להתפתח (למרות שבכלל לא ניסינו לפתח אותם או שניסינו אבל במידה שונה)
  2. נוכל להשתמש בפחות משקל ועל ידי כך להעמיס פחות על הרקמות החיבוריות והמפרקים ולהימנע מפציעות

כאמור, על ידי חידוד ה-Mind Muscle Connection נוכל בקלות יתרה לגרום לשרירי המטרה שאנו מתכוונים להפעיל לעבוד בצורה טובה יותר ולפיכך לשפר את תוצר האימון שלנו בכמה רמות מעלה ולא משנה באיזה ענף ספורט אנו עוסקים.

אז כיצד ניתן לשפר את ה-Mind Muscle Connection שלי בצורה אפקטיבית

באימון קלאסי בחדר הכושר ישנן מספר דרכים ושיטות בעזרתן ניתן לחדד את הקשר בין המוח לשריר המטרה שאותו אנחנו מאמנים.

מגע קל בשריר המטרה

מגע קל בשריר כדי לשפר את ה-mind muscle connection

בביצוע תרגילים חד צדיים כמו למשל בכפיפת מרפק, ניתן למשש ולגעת קלות בשריר המטרה עליו עובדים, מגע קל בשריר עשוי לעזור לך לחדד את ה-Mind Muscle Connection שלך.

לבחור תרגילים מבודדים על פני מורכבים

שימוש בתרגילים מבודדים יכול לגרות את שריר המטרה בצורה הרבה יותר אפקטיבית מכיוון שבתרגילים מבודדים בשונה מתרגילים מורכבים אנו מצמצמים את התערבות השרירים המסייעים בצורה משמעותית. לכן, כדאי להכיר מהו היצע התרגילים המבודדים שישנם לאותו לשריר שעליו אנו עובדים.

לעבוד לאט ולהגדיל את משך הזמן של המתח הפועל על שריר המטרה

ככל שנאריך את משך הזמן שבו אנו מבצעים סט מסוים כך אנו ניצור יותר מתח על השריר עליו אנו עובדים מה שעשוי לעזור לנו לחדד את התחושתיות. כך גם נעודד את זרימת הדם לשריר ואת תחושת הבעירה האופיינית לסטים ארוכים, אלו יעזרו לנו להרגיש את שריר המטרה הרבה יותר טוב (כמובן שזמן עבודה ארוך מדי במרבית המקרים איננו מומלץ מכמה סיבות).

אימון עם משקל נמוך

להתאמן עם משקולות קלות ולבצע הרבה חזרות בכדי לשפר את התחושתיות

כדאי להשאיר את הפוזה מחוץ לחדר הכושר ולהתאמן עם משקלים קלים שאיתם אנחנו מצליחים לבצע כמות גבוהה יחסית של חזרות בטכניקה טובה (זה גם המקום להזכיר שלפעמים בכלל כדאי להפחית במשקלי האימון). עם משקל קל יחסית נוכל להתרכז יותר בשריר המטרה עליו אנו עובדים ולמנוע סוג של overload שיגרום לכל השרירים המסייעים שנמצאים באזור להתערב – כאמור לא עניין רצוי.

כדאי להכיר את המבנה האנטומי בגופנו ואת השרירים שלנו

בהחלט יכול לעזור לך אם תכיר את המבנה האנטומי שלך ואת השרירים עליהם אתה עובד. בטח כבר שמעת למשל, ששריר היד הקדמית מורכב משני ראשים, הראש הארוך והקצר, כך שישנם תרגילים שישפיעו יותר על הראש הארוך ואחרים על הקצר, נסה להבין איזה מהראשים אתה מרגיש בתרגילי היד הקדמית שאתה מבצע ועל ידי כך לחדד את ה-Mind Muscle Connection שלך לכדי שלמות.

מודגש בזאת כי התכנים אינם מתאימים לכל אחד ואחת. התכנים המוצגים הינם להעשרה בלבד, בחלקם דעה ופרשנות אישית ובשום אופן אינם מעודדים שימוש בתוספי תזונה ו/או תוספים/חומרים משום סוג. התכנים אינם מהווים המלצה לתוכנית תזונה, אימון, או פעילות גופנית, או אחרת, משום סוג ואין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *