Last Updated on 15 בספטמבר 2016 by יוסי זאבי

העיר תל אביב-יפו היא ללא ספק אחת מהערים המודרניות בעולם וככזאת חרטה על דגלה את אות החדשנות והקידמה בכל נושא באשר הוא. מהפכת האופניים של תל-אופן, אירועי ספורט מגוונים ומרוצים שמושכים אליהם משתתפים רבים, מצעד הגאווה הנחשב אחד הפופולאריים בעולם וכל שנה מתקיימות בעיר פעילויות רבות שלכולן השפעה חיובית על התושבים ובעלי העסקים בעיר. כמובן שאת טרנד אימוני ה-TRX שלא פסח עלינו ובצדק, לא ניתן לפספס ולמעשה בכל פינה מוצלת בפארקים השונים ניתן לראות רצועות צהובות משתלשלות להן מענפי העצים ומהנדנדות הממוקמות בגני המשחקים הפזורים בכל מקום ומאמנים ומאמנות מפזרים הנחיות למתאמנים האוחזים ברצועות.

למרבה המזל, זיהו האחראים על תחום הספורט בעירייה את הצורך המהותי של התושבים בעיר למתחמים ומתקנים יעודיים לאימון TRX ותוך זמן קצר מאוד הקימו עבורנו מספר מתקנים לאימון פונקציונלי עליהם ניתן לקשור רצועות ולהעביר אימונים בין אם באופן עצמאי ובין אם באופן מודרך על ידי מאמן אישי או קבוצתי. מיותר לציין (או שלא) שזהו צעד חשוב מאוד עבור אותם שוחרי כושר והמאמנים שגרים בעיר תל אביב יפו, שכן עד כה נאלצו כולם להצטופף יחד בגינות השעשועים שבהן מטבע הדברים משחקים ילדי העיר וכמובן שנדנדה איננה סביבת המחיה הטבעית של רצועות ה-TRX וחשוב שתהיה הפרדה בין המאמנים ומתאמניהם לבין ההורים והילדים – שהרי כולם מחפשים לעצמם זמן איכות יחד.

אז לאחר שקראתי את הידיעה באתר timeout אודות מתקני האימון ומיקומם, בהתרגשות רבה יצאתי אל עבר הגינות הפזורות בעיר מצפון ועד דרום בכדי לבדוק את המתקנים שהקימו עבורנו, איך הם נראים, איך הם מרגישים, כיצד בנוי המתחם ועוד. היה לי חשוב לסקור עבורכם את המתקנים באופן שיענה על כמה שיותר שאלות, ייתן כמה שיותר אינפורמציה על המתקן וסביבתו וישאיר אתכם עם כמה שפחות תהיות.

גילוי נאות והבהרה: מי שמכיר אותי יודע שאני מאמן כושר ומדריך ספורט. אני לא מהנדס או איש טכני ובטח לא שמאי או מעריך שווי. הפרטים שאותם אני מספק בפוסט הזה הינם עפ"י ראות עיני מסיור במתחמים בהם ביקרתי. את כל המתקנים ראיתי ביום חמישי 21/7/16 ובהחלט ייתכן שדברים השתנו מאז לכאן או לכאן. כך שאם אני מציין שאין/יש ברזיה או שהמתקן מקורה/לא מקורה, בהחלט ייתכן שדברים השתנו להם ואין לקחת את הכתוב בחזקת "ראה וקדש".

אני רוצה קצת לפרט לכם מהם הדברים שעליהם הסתכלתי ומה בעצם בחנתי במתקנים:

 • אורך המתקן עליו אפשר לתלות רצועות – היה חשוב לי להבין עד כמה המתקן גדול ומרווח וכמה אנשים יכולים להתאמן עליו בו זמנית. לדעתי אפשר לומר שמרחק סביר בין רצועות באימון TRX ובכלל באימון פונקציונאלי יהיה לפחות מטר.
 • האם המתקן מקורה– מה לעשות אנחנו במדינה חמה עם שמש יוקדת ובהחלט ייתכן שעבור חלקנו אימונים בשעות בהן השמש קופחת הינם אופציה ממשית ולכן רציתי להבין עד כמה המתקן מקורה או מוצל.
 • האם קיימת ברזיה– לרוב אני לא אוהב להגיע לאימון בלי שדאגתי מראש לבקבוק מים עבורי ועבור המתאמנים שלי. יחד עם זאת, ברזיה עם מים זורמים במקום המיועד לפעילות גופנית היא ממש משאב הכרחי.
 • מהו סוג המשטח עליו מבצעים את הפעילות – באימונים פונקציונאליים ובאימוני TRX כל התרגילים מחייבים משטח המספק אחיזה טובה שתמנע החלקה ובחלק מהתרגילים כרוכים לעיתים גם ניתורים/דילוגים/קפיצות וכו'.. משטח שמספק בלימת זעזועים יהיה בוודאי בעל ערך מוסף.
 • מהי מידת הקרבה לבניינים הסמוכים בהקשר של פעילות לתוך הלילה ומוזיקה רועשת – כל מי שהתנסה/תה באימון TRX קבוצתי או אפילו אישי מכיר את התחושה החיובית והמוטיבציה שמוזיקה טובה יכולה לתת, מהי מידת הקרבה של בנייני המגורים הסמוכים אל המתקנים היא משתנה מהותי כאשר שומעים מוזיקה בווליום.
 • רושם כללי ושונות – לתוך סעיף זה הכנסתי תחושות ורשמים כלליים שחוויתי ובין השאר נושאים כמו האם ישנה חניה בקרבת המתחם והאם ניכר היה שיש תאורה מספקת.

אז לאחר הקדמה לא קצרה במיוחד הגיע הזמן להתחיל את הפוסט.

מתקן לאימון TRX – פארק הירקון

אימון TRX בפארק הירקון - מבט על המתקן לכיוון דרום מערב

פארק הירקון ידוע כפארק הגדול ביותר בגוש דן והוא סוחף אליו, ובצדק, המוני מתאמנים כמדי יום. שטח הפארק משתרע על קילומטרים רבים של מסלולי ריצה ורכיבה לצד נחל הירקון, מדשאות מטופחות, ברזיות ובין השאר גם שירותים לרווחת הנופשים. במתחם הספורטק הוותיק ממוקם המתקן הראשון למיטב ידיעתי שהוקם בעיר תל אביב יפו, הוא גם היחיד בפארק הירקון ולמעשה מהווה את החלוץ של מתקני אימון ה-TRX הבאים שהוקמו בעיר.

 • אורך: אורכו של המתקן הוא 6.5 מטר בערך, מספיק ארוך ומרווח בשביל להכיל כ-12 רצועות (בערך 6 רצועות מכל צד של הקורה).
 • הצללה: למתקן אין הצללה.
 • ברזיה: ישנה ברזיה סמוכה.
 • משטח הפעילות: המשטח מחופה בדשא סינטטי שכפי הנראה תחתיו ישנו משטח גומי מסוג כלשהו. התחושה המתקבלת היא של משטח מעולה בעל רכות ויכולת בלימת זעזועים.
 • קרבה לאזור מגורים: המתקן בספורטק די מבודד מבניינים סמוכים כך שעל פניו אין בעיה לשלב מוזיקה רועשת ולהתאמן אל תוך שעות הלילה.

המתקן במתחם הספורטק שבפארק הירקון

רושם כללי ושונות: למיטב ידיעתי ניתן להשאיל (אולי לשכור – לא ביררתי מהו ההסדר) רצועות ממשרדי הספורטק. המתקן עצמו ממוקם ממש ליד מגרשי הכדורסל, מסלול הריצה/רכיבה ומתקני האימון הציבוריים כך שאפשר לשלב בין הדברים אם אתם בעניין. על אף שלא ביקרתי בשעות הלילה אלא בשעות הבוקר המוקדמות, לא שמתי לב שיש תאורה ייעודית מכוונת אל עבר מתקן הרצועות אך בהחלט ייתכן שהתאורה מהמתקנים ומהמגרשים הסמוכים מאירה בצורה מספקת את כל האזור. חניה יש בשפע ממש כ-100 מטר מעבר למדשאה שצמודה לדרך נמיר. מומלץ לבדוק מהם הסדרי התשלום השונים.

מתקן לאימון TRX – תל ברוך

המתקן בחוף תל ברוך - מבט עם הפנים לכיוון מזרח

זהו המתקן הצפוני ביותר בו ביקרתי והוא ממוקם בחוף תל ברוך המטופח והיפה, ממש על קו החוף ובסמוך למסלול ההליכה/ריצה/רכיבה שעד כמה שאני זוכר ממשיך עד לטיילת תל אביב ומתחבר לפארק הירקון גם כן.

 • אורך המתקן: כ-3 מטרים בערך.
 • הצללה: המתקן מקורה וישנה הצללה.
 • ברזיה: לא מצאתי ברזיה במתחם ובסמוך לו. נוכחים במקום אמרו כי ניתן לרדת לחוף לברזיות.
 • משטח הפעילות: משטח מגומי. נעים ומקנה תחושה של בלימת זעזועים ואחיזה טובה מאוד.
 • קרבה לאזור מגורים: מבודד לחלוטין מבניינים סמוכים. רק אתם והגלים כך שנראה שאפשר ליהנות ממוזיקה בווליום גבוה.

המתקן בתל ברוך צופה לים -מבט לכיוון מערב

רושם כללי ושונות: ממוקם בתוך מתחם האימון של החוף וכאמור סמוך למסלולי ההליכה/ריצה וכו' כך שבהחלט ניתן לשלב פעילות. כמו כן ישנה חניה בשפע למרות שאינני בקיא בהסדרי החניה של החניון העצום של החוף.

מתקן לאימון TRX – שדרות דפנה

המתקן בלב שדרות דפנה

במרכז השדרה הנעימה והשקטה בסמוך לגינת הכושר הוקם מתחם אימון פונקציונאלי קטן ואינטימי. השדרה מלאת עצים ומאוד כיף לטעמי להתהלך בה.

 • אורך המתקן: כ-3 מטר בערך. הוא לא מהגדולים אך בהחלט מאפשר לקשור אליו מספר לא קטן של רצועות TRX ביחד.
 • הצללה: המתקן עצמו לא מקורה אבל השדרה כולה מוצלת וקרירה יחסית גם בימים חמים.
 • ברזיה: ישנה ברזיה בסמוך.
 • משטח הפעילות: משטח מגומי וכמו במתקנים הקודמים מקנה תחושת בלימה איכותית ואחיזה.
 • קרבה לאזור מגורים: לאורכה של השדרה ישנם בנינים רבים וכנראה שמוזיקה רועשת אינה באה בחשבון.

המתקן בשדרות דפנה -מוצל ונעים

רושם כללי ושונות: אהבתי מאוד את המתחם הקטן והאינטימי. לא שמתי לב לחניה מוסדרת באזור והאמת שהשדרה היתה די עמוסה על אף שהגעתי אליה בשעות הבוקר המאוחרות כך שניתן היה לצפות במידת מה שחלק מהחניות יהיו ריקות, מה שלא קרה. יכולתי להבחין בתאורה ייעודית מכוונת אל עבר המתקן אך כאמור מכיוון שהייתי בבוקר אינני יודע כמה מואר שם בלילה. סביר להניח שהתאורה מגינת הכושר הסמוכה מפיצה אור גם היא.

מתקן לאימון TRX – גן מאיר

המתקן בגן מאיר המפורסם - מבט לכיוון צפון מערב

אחד מהגנים שהכי כיף להתאמן, לאמן וסתם להסתובב בהם כשיש קצת זמן הוא גן מאיר. אולי זאת הצמחיה או האווירה הכפרית באמצע הנוף האורבני. בכל אופן הגן מושך אליו חובבי ספורט במשך כל שעות היום ובעיקר בלילות בהם הגן פשוט שוקק חיים. בסמוך למתחם הכושר שקיים כבר זמן רב וליד שולחנות הפינג-פונג הוקם מתקן גדול ומרשים.

 • אורך: מתקן רחב שאורכו כ- 6 מטר.
 • הצללה: מקורה ומספק הצללה נהדרת לטעמי גם בשעות בהן השמש יוקדת.
 • ברזיה: ישנה ברזיה בסמוך.
 • משטח הפעילות: עשוי מגומי, מספק תחושה טובה של בלימת זעזועים ואחיזה בקרקע.
 • קרבה לאזור מגורים: מעט מבודד. ישנם בניינים בסמוך ליציאות מהגן ולמרות שהגן עצמו די גדול לא הייתי משמיע מוזיקה רועשת.

גן מאיר - מבט לכיוון מזרח

רושם כללי ושונות: אחד המתקנים הכיפים שיש בתל אביב לטעמי. מאזן בין האורבניות של תל אביב לבין השקט של הטבע. אפשר לברוח באמצע היום או בלילה. המתקן כפי שציינתי רחב ויכול לאפשר קשירת רצועות רבות. אימנתי בגן מאיר גם בלילה והתאורה שהאירה את המתקן היתה ממקורות אור סמוכים ולא ייעודית עבור המתקן, למרות שזאת נקודה שניתנת לשיפור, לא הפריע לנו במיוחד. לגבי חניה, ניתן לנצל את שירותי החניון של דיזנגוף סנטר ממש בסמוך ועד כמה שאני יודע זאת האופציה הרלוונטית ביותר אך כמובן שהנכם מוזמנים לבדוק מהם הסדרי החניה הזמינים למקום.

מתקן לאימון TRX – גן הכובשים

המתקן בגן הכובשים - מבט צפון מערבי

רחוב הכובשים הסמוך לים ולמעשה מקביל לרחוב הירקון הוא רחוב לא גדול במיוחד ודי צפוף. קרוב יותר לקצהו ממש ליד אלנבי ממוקם גן הכובשים ובו הוקם מתקן תליה לאימון TRX  לרווחת התושבים. המתחם עצמו חולק שטח נוסף עם גינת כושר.

 • אורך המתקן: כ- 3 מטר בערך.
 • הצללה: לא מקורה.
 • ברזיה: לא ראיתי ברזיה למרות שממש חיפשתי.
 • משטח הפעילות: רצפה מאבנים משתלבות ללא חיפוי גומי כלשהו.
 • קרבה לאזור מגורים: בתים ובניינים מכל עבר כך שלא כדאי לשמוע מוזיקה רועשת.

רחוב הכובשים - מתקן לאימון TRX

רושם כללי ושונות: חצי הכוס המלאה היא שהקימו עבורנו מתקן וזה יפה ומתחשב. חבל שרבים מהפרטים החשובים שציינתי למעלה לא מתקיימים בגן הכובשים. ייתכן וזה נמצא בשלבי טיפול וזה יהיה משמח אם כן. חניה באזור למיטב ידיעתי יהיה קשה לכם למצוא וחניון קרוב לא ראיתי כך שאם אתם מגיעים במיוחד עם רכב אולי כדאי לברר מבעוד מועד היכן חונים.

מתקן לאימון TRX – פארק דוידוף

המתקן בפארק דוידוף - מבט לכיוון מזרח

הפארק הדרומי הממוקם ביפו הוא אחד מהיפים שיש בדרום העיר. מדשאות רחבות ידיים ומסלולים המקיפים אותן מאפשרים ריצה למעוניינים בכך. הפארק ממוקם על שדרות ירושלים ממש בסמוך לבית החולים וולפסון.

 • אורך: מתקן גדול באורך של כ-6 מטר לערך.
 • הצללה: מקורה ומוצלל.
 • ברזיה: ישנה ברזיה.
 • משטח הפעילות: משטח מגומי, מספק אחיזה טובה ובלימת זעזועים.
 • קרבה לאזור מגורים: מבודד באופן חלקי. בצדו הצפוני של הפארק ישנם בנייני מגורים ועל אף שהמתקן במרחק של כמה עשרות מטרים לא נראה לי שתוכלו לשמוע מוזיקה רועשת.

פארק דוידוף ביפו - מבט לכיוון צפון מערב

רושם כללי ושונות: יש חניה בכניסה לפארק ובכללי ביפו אין מצוקת חניה גדולה מדי. לגבי הסדרי תשלום אני מניח שזה עובד כמו בכל מקום אחר (אפור, כחול לבן עם תו וכו'). קיימת גינת כושר סמוכה למתקן ומגרש כדורסל/כדורגל. גינת הכושר אגב היא מהטובות שנתקלתי בהן עד כה ואני מכיר גינה אחת או שתיים. לדעתי, בהחלט אחד מהמקומות השווים לאימון כושר!

מתקן לאימון TRX – מדרון יפו

מתקן האימון בפארק מדרון יפו

פארק מדרון יפו הוא ללא ספק אחד ממוקדי התיירות והפנינות האמיתיות שיש לעיר תל אביב יפו להציע לתושבים ולתיירים. לא אחת כשאני נוהג לחצות את הפארק במסלול הריצה שלי אני גם נתקל בתיירים ישראלים מערים אחרות שבאים להנות מהפארק המהמם הזה שנבנה תכלס על המזבלה שהיתה פעם חוף ג'בליה. הפארק עצמו מוקם מכמה גושים של מדשאות רחבות היקף וכולו צופה אל הים.

 • אורך: מתקן לא ארוך במיוחד, כ- 3 מטר.
 • הצללה: מקורה ומוצלל.
 • ברזיה: ישנה ברזיה.
 • משטח הפעילות: רצפה מאבנים משתלבות.
 • קרבה לאזור מגורים: די מבודד מהבתים הסמוכים.

רושם כללי ושונות: יש חניה בשפע במגרש החניה הסמוך וגם פה מומלץ לוודא לפני ההגעה מהם הסדרי התשלום הנחוצים. ישנה גינת כושר בסמוך. סה"כ מדרון יפו הוא אחד המקומות השווים ביותר שיש לתל אביב יפו להציע ולא רק למי שעושה ספורט.

מודגש בזאת כי התכנים אינם מתאימים לכל אחד ואחת. התכנים המוצגים הינם להעשרה בלבד, בחלקם דעה ופרשנות אישית ובשום אופן אינם מעודדים שימוש בתוספי תזונה ו/או תוספים/חומרים משום סוג. התכנים אינם מהווים המלצה לתוכנית תזונה, אימון, או פעילות גופנית, או אחרת, משום סוג ואין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.