Last Updated on 8 בנובמבר 2019 by יוסי זאבי

טוב, מי מאיתנו לא נתקל באותו מתאמן או מתאמנת בחדר הכושר שמבצעים את התרגיל שאתם מכירים כל כך טוב בטכניקה, שאיך נגיד?! לא ממש כפי שהמדריך הדגים לכם.. אתם רואים אותם מתעקמים, מתנשפים ומתעוותים תחת המשקל וכמעט תמיד יתלוו לביצוע הלא מוקפד עוד שתי חזרות בערך שלאחריהן יסתיים המופע הביזארי הזה. אז למי שלא מכיר את התופעה המוזרה, את התופעה שאנחנו מדברים עליה מכנים הצי'טינג (cheating) "והרמאות" הזאת כמעט תמיד תתבצע לקראת סוף התרגיל כשממש קשה ובכדי לסחוט עוד איזה שתי חזרות בסוף הסט.

תרגיל לחיצת חזה עם משקולות

אז מה זה בכלל הצי'טינג

ניתן להסביר את הצי'טינג כשינוי או התארגנות הגוף בעת ביצוע תרגיל באופן שונה מהטכניקה המקובלת אשר מסייע להתגבר על ההתנגדות של המשקולת או המכשיר איתם אנו עובדים. הדבר דומה במיוחד למניפולציות ולתנועות שאנו מבצעים עם הגוף כדי לייצר את האינרציה הנדרשת כשאנו מתנדנדים על נדנדה. ילדים לומדים זאת די מוקדם כאשר הם מבינים שבכדי להזיז את המושב קדימה ואחורה הם צריכים לייצר תנועה עם הגוף, בתזמון ובמינון המדויק. ככל שהתנועה תתבצע באופן יותר מדויק – כך הנדנדה תתפוס תאוצה חזקה יותר.

לפני שאנחנו ממשיכים להתפלפל בעניין הצי'טינג, הנה סרטון קצר מיו-טיוב שמראה כל מיני וריאציות מוזרות לביצוע תרגילים שונים. בדקו האם אתם יכולים לזהות אילו מהביצועים נופלים תחת ההגדרה שלנו!?

אז האם יש לצי'טינג חסרונות?

לביצועים שיש בהם צ'יטינג עשויים להיות חסרונות לא מעטים ולעיתים אף מסוכנים. ביצוע תרגיל באופן כזה שמצריך מהגוף להתארגן במרחב וכנגד ההתנגדות – בצורה בלתי מבוקרת ובלתי מוקפדת עשוי להוביל למנחים אשר בהם העומס המתקבל מההתנגדות בתרגיל הופך להיות מסוכן ולהשפיע על הגוף בצורה שאיננה רצויה. דוגמא קלאסית היא משיכת הגב העליון אחורה והקשתת הגב התחתון באופן גס, חוזרני ולא מבוקר בעת הנפת היד כאשר אנו מבצעים את תרגיל כפיפות המרפקים בעמידה.

חסרון נוסף הוא שכאשר אנו מבצעים צ'יטינג אין לנו דרך מדויקת לכמת את העומס המופעל עלינו בתרגיל ולאמוד את המשקל שנגדו אנו מתרגלים מה שכמובן עשוי לחבל בהתקדמות ההדרגתית שלנו.

האם יש לצי'טינג יתרונות?

לעיתים דווקא בביצוע תרגילים מסוימים ובתנאים מסוימים לצ'יטינג עשוי להיות יתרונות. אם ניקח את הדוגמא הקודמת, אך הפעם נבצע אותה למשל כאשר הגב העליון צמוד לקיר או שיש מישהו אשר משגיח עלינו ומונע הקשתה גסה של הגב התחתון – קצת תנופה עם הידיים עשויה לעזור לנו לסיים את הסט ולבצע את החזרות האחרונות שנשארו לנו.

אז לסיכום, צ'יטינג או לא?

אם אתם מתאמנים מנוסים שצריכים מעט עזרה בחזרות האחרונות ואתם יודעים כיצד להשתמש בצ'יטינג בלי לסכן את גופכם, או טוב יותר עובדים תחת הדרכה צמודה, ייתכן שתוכלו להפיק מהטכניקה הנ"ל יתרון קל אך יחד עם זאת, עלות התועלת עשויה להיות קטנה ולכן לדעתי במקרים מסוימים כדאי להימנע מכך בטח ובטח אם אתם מתאמנים מתחילים שעושים את צעדיהם הראשונים בחדר הכושר ולא עובדים תחת הדרכה צמודה – גם אז כדאי שתמנעו מכך.

חשוב להדגיש כי התוכן אינו מתאים לכל אחד ואחת ואיננו מהווה המלצה או מרשם לפעילות משום סוג. אין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

סימני שאלה?? רוצה שאבנה לך תוכנית אימון אישית? ניתן להשיג אותי בטלפון 0524632010 או לשלוח לי הודעה