Last Updated on 24 בפברואר 2023 by יוסי זאבי

טכניקה נכונה בתרגילים היא הבסיס החשוב ביותר בכל תרגיל המתבצע במהלך אימון כושר. למעשה טכניקה טובה היא המהות של דיסציפלינה וכל ענף ספורט באשר הוא. אם רוצים אפילו להרחיב את ההגדרה או שמא לצמצם אותה, טכניקה נכונה היא הבסיס לכל פעולה שמתבצעת ולא משנה מאיזה תחום, מישור או עולם תוכן.

כאשר מדברים על אימון כושר ובכלל פעילות גופנית, הרי שלכל תרגיל שאנחנו מבצעים יש דרך טובה ויעילה יותר לבצע אותו אל מול ביצוע חלופי ופחות איכותי. כאשר אנחנו מתייחסים לטכניקה כאל טכניקה טובה אנחנו רוצים לוודא שכאשר היא מתבצעת היא:

 • מאפשרת לנו לעבוד ביעילות מכנית טובה יותר
 • היא שומרת עלינו במנחי גוף המתאימים לנו
 • היא מתאימה לרמת הכושר והיכולת שלנו
 • היא מתאימה למצב הגופני שלנו
 • היא משרתת את מטרת האימון שלנו

מהי בכלל טכניקה נכונה בתרגילים ומי קבע שהיא טובה

אז השאלה מהי טכניקה נכונה בתרגילים היא שאלה מעט מורכבת תרתי משמע. טכניקה טובה בתרגילים עשויה להשתנות ממתאמן למתאמן, ממטרה למטרה מסיטואציה לסיטואציה ולדוגמא: מתאמן בפיתוח גוף עשוי לבצע תרגילים בטווח תנועה חלקי ולא בטווח תנועה מלא. בדוגמא זאת ניתן לראות כי למרות שאנחנו תמיד נעדיף טווח תנועה מלא כאשר אותו מתאמן מחפש גירוי בלתי פוסק המתיש את שריר המטרה, דווקא טווח התנועה החלקי משרת את המטרה שלו.

מתקשה להחליט כמה ואיך ולעשות? רוצה שאבנה לך תוכנית אימון אישית? ניתן להשיג אותי בטלפון 0524632010 או לשלוח לי הודעה

מה עשוי להשפיע על היכולת שלנו לבצע תרגילים בטכניקה טובה

יש לא מעט משתנים שעשויים להשפיע על היכולות שלנו לבצע בטכניקה טובה ומספקת שגם מרגישה לנו טוב וגם נראית טוב מהצד. אני אכתוב כמה נקודות שלדעתי כמאמן כושר הן חשובות ובלי סדר מסויים.

 • טווח תנועה וגמישות עשויים להשפיע על הטכניקה ומשני הכיוונים. דוגמא אחת בולטת היא בעיקר אצל מתאמנים מבוגרים כאשר טווחי התנועה שלהם מוגבלים ומצומצמים. תרגיל מאוד שכיח לדוגמא הוא לחיצת כתפיים. כאשר טווח התנועה מגביל את הרמת היד מעלה, כדי להשלים את התנועה מתאמנים רבים מקשיתים את הגב. מאידך, גמישות יתר וטווח תנועה גדול מדי גם עשויים להניב טכניקה לא טובה וזה למשל עשוי לבלוט אצל מתאמנים בעלי וולגוס למשל
 • משקל גבוה מדי שאיננו מתאים ליכולת של המתאמן עשוי להגביל טכניקה טובה
 • אי הכרות וחוסר ידע של התרגיל שמנסים לבצע עשויים להיות מתכון לטכניקה לא טובה
 • מכשור שאיננו מתאים לתרגיל שמנסים לבצע
 • חוסר ריכוז וגם עייפות עשויים להניב שימוש בטכניקה לא טובה ולא מוקפדת
 • ניסיון לתרגל כאשר יש כאבים פציעה, או גורם מגביל אחר
בחור משתופף לתרגיל סקווט עם מוט משקולות על הכתפיים בפנים מאומצות

משקל גבוה מדי עשוי להגביל ביצוע בטכניקה נכונה.

טכניקה טובה בתרגילים מסוימים – עשויה להיות פחות טובה באחרים

למרות כי לטכניקה טובה יש תמיד מקום של כבוד באימונים, לעיתים במקרים מסוימים טכניקה פחות יפה עשויה גם לשרת את המטרה. צ'יטינג היא תופעה מוכרת בקרב מתאמנים שמשתמשים באינרציה או במשקל גופם כאשר הם מתרגלים. צ'יטינג עשויה להיות טכניקה באמצעותה ניתן לסחוט עוד מספר חזרות. אני כמובן לא ממליץ על זה.

הנה סרטון מהרשת עם המון צ'יטינג. ניתן לכתוב לי למטה בתגובות איך זה נראה מהצד. (רמז דק – זה לא טוב!)

כיצד לדעת שהטכניקה שלי בתרגילים טובה ומספקת

הנה מספר נקודות שבדרך כלל מהוות אינדיקציה טובה לכך שהטכניקה שלי נכונה:

 1. כאשר הטכניקה שלי נכונה אני צריך להרגיש את שריר המטרה. אני לא צריך להיעזר בגוף ויש לי כמה שפחות תנועה ותנופה. הווה אומר – אזורים שלא מתורגלים לא צריכים לעבוד אלא רק לסייע
 2. כשהטכניקה שלי טובה אני לא אמור להרגיש כאב, אי נוחות או עומס על שרירים או אזורים אחרים אלא אם שרירים מסייעים או מקבעים בתרגיל
 3. כשהטכניקה שלנו נכונה זה נראה טוב ונקי כשמתבוננים מהצד

הדרך הכי טובה כדי לוודא שהטכניקה שלי נכונה ומספקת היא מול מדריכי חדר הכושר שעברו קורס הדרכה מסודר.

למה ניתן לצפות כאשר אני אתרגל טכניקה נכונה בתרגילים

ניתן לצפות למספר דברים כאשר אנחנו מתרגלים בטכניקה נכונה. הדבר הראשון הבולט הוא הטמעת התנועה שאנחנו מתרגלים אליה תתלווה יעילות מכנית גבוהה. היא מתבצעת באופן כמעט אינטואיטיבי וללא תשומת לב מיוחדת. אנחנו נרגיש מאוד בטוחים בעצמנו בביצוע התרגיל. קל יותר להתרכז בשריר המטרה וההתקדמות הכללית שלנו טובה ומהירה יותר.

האם טכניקה טובה היא זהה לכל אחד ובכל תרגיל

מכיוון שיש שונות גבוהה בין אנשים ייתכן כי בתרגילים מסוימים אנחנו נראה טכניקה מעט שונה שעדיין נחשבת לטובה ואיכותית. יחד עם זאת אם חוזרים להתחלה חשוב לזכור כי לטכניקה טובה בתרגילים תמיד תתלווה יעילות מכנית גבוהה יותר כך שזהו משתנה חשוב. אם לא נשתמש בטכניקה שתניב יעלות מכנית גבוהה יותר, נצטרך לפצות במשתנים אחרים.

מה לעשות אם המאמן בחדר הכושר אמר לי שהטכניקה שלי לא נכונה

קודם כל לעצור, להקשיב ולבקש ממנו הכוונה כיצד לבצע. כמובן שאם הוא מנסה להציע תיקון והכוונה מיוזמתו מוטב לבחון את ההצעות שלו ואולי גם ליישם. בסופו של דבר מאמני חדר כושר מוסמכים בהדרכה ובהחלט סביר להניח שהידע שלהם גובר על סרטוני יו-טיוב כאלה ואחרים ובנוסף, הם עשויים לראות מהצד דברים שאנחנו כמתאמנים לא יכולים לראות.

חשוב להדגיש כי התוכן אינו מתאים לכל אחד ואחת ואיננו מהווה המלצה או מרשם לפעילות משום סוג. אין לראות בתכנים תחליף להתייעצות פרטנית עם רופא וכל גורם מוסמך או רלוונטי.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *