Last Updated on 22 בנובמבר 2018 by יוסי זאבי

כאשר מזכירים מושגים כגון אימון כושר לעובדים או פעילות גופנית במקום העבודה ראוי להזכיר גם מילים כגון קדמה וטכנולוגיה אשר להן יש יתרונות רבים שבהחלט היוו ומהווים קפיצת מדרגה עצומה עבורנו כחברה מתפתחת. כחברה חדשנית וטכנולוגית, כמובן שגם סביבת העבודה שלנו השתנתה מאוד בשנים האחרונות ומחברה יצרנית ופעילה פיזית, מרבית המשרות ומרכזי התעסוקה הפכו למשרדיים ולכאלו אשר מאופיינים בפעילות פיזית נמוכה ובעבודה יושבנית כאשר מרבית העבודה נעשית מול מסכי מחשב ובאמצעות טלפונים ותקשורת אינטרנט.

למעשה ניתן לומר כי תמו ונגמרו הימים בהם עבדנו עבודות פיזיות וכיום בכדי להגיע למאמץ פיזי עלינו ליזום פעילות גופנית המצריכה זאת.

אימון כושר בחדר דיירים

חדר דיירים שהוסב מחדר ישיבות לסטודיו

ה- ACSM הלא הוא הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט מגדיר פעילות גופנית ככל תנועה או פעילות גופנית המתבצעת על ידי כיווץ שרירי השלד וכזאת המצריכה הוצאה אנרגטית (קלורית) גבוהה מזאת הדרושה לנו כבדרך כלל במנוחה.

לביצוע פעילות גופנית סדורה ומתוכננת כגון פעילות אירובית ואימון כוח יש המון יתרונות ולדוגמא:

 • מניעת תחלואות ומחלות הגורמים למוות מוקדם ועליה בתוחלת החיים
 • עזרה בשמירה על משקל תקין על ידי הגדלה ואיזון של ההוצאה הקלורית
 • שיפור סיבולת הלב והריאות
 • שיפור במדדים מטבוליים כגון ירידה בערכי הסוכר, שיפור הרגישות לאינסולין, ירידה בשומנים בדם
 • העלאת צפיפות העצם ומניעת אוסטיאופורוזיס
 • ירידה בלחץ הדם
 • עלייה ושמירה על מסת הגוף הרזה (העלאה ושמירה על מסת השריר)
 • חיזוק הגידים והמפרקים
 • שיפור כללי באיכות החיים – תרומה לתחושת Wellbeing
 • עשויה לתרום לאיכות שינה, מניעת דיכאון וחרדות
 • עשויה לתרום ולשפר כאבי גב כרוניים

אימון כושר ופעילות גופנית במקום העבודה

כאמור, לפעילות גופנית המתבצעת באופן סדיר ומתוכנן ישנם יתרונות רבים שעשויים להיטיב עמנו ולתרום המון. אך מהי פעילות גופנית סדורה ומה ההבדל בין אימון כושר לפעילות גופנית?!

ההבדלים פעילות גופנית ואימון כושר

אימון מוגדר כפעילות גופנית המתבצעת באופן מתוכנן ומובנה, כזאת שחוזרת על עצמה ובמטרה לשפר את אחד או יותר ממרכיבי הכושר הגופני. בין חלק ממרכיבי הכושר הגופני ניתן להזכיר לדוגמא:

 • סיבולת שריר
 • כוח
 • גמישות
 • סיבולת לב ריאה
 • קואורדינציה
 • זריזות
 • שיווי משקל
 • מהירות תגובה

כל אילו כמובן עשויים לתרום לבדם כמרכיב בודד, קל וחומר כאשר הם באים יחד, כמכלול של מרכיבים!

כיצד ניתן לשלב פעילות גופנית בעבודה, אימון כושר לעובדים

ישנן דרכים רבות לשילוב והטמעת הרגלים לפעילות גופנית ואימון כושר לרווחתם של העובדים שלך ואכן, חברות ומעסיקים רבים בוחרים במגוון גישות ואפשרויות ליצירת סביבת עבודה המעודדת שמירה על כושר במקום העבודה והגברת המודעות לפעילות גופנית.

שיטות ואמצעים לשילוב אימון כושר ופעילות גופנית לעובדים

בין האפשרויות הקיימות שיש למעסיקים בכדי לשלב הרגלים של פעילות גופנית וכושר אצל העובדים שלהם, בולטות בעיקר שתי גישות עיקריות:

 1. שילוב של אימון כושר קבוצתי כחלק מובנה מסדר היום, כיתות/קבוצות כושר במהלך העבודה ולאורך היום
 2. יצירת סביבת עבודה המעודדת פעלתנות והוצאה אנרגטית

אימון כושר במהלך העבודה

אימון כושר קבוצתי במהלך היום הוא מהווה את הפתרון המקובל ביותר במרבית החברות והגופים הגדולים. במסגרת שירות זה מגיע מאמנת או מאמן כושר מוסמך למקום העבודה במסגרת לוח הזמנים שנקבע מראש ועם כל הציוד הדרוש בכדי להעביר לצוות העובדים אימוני כושר קבוצתיים באחד החללים/משרדים בבניין החברה. ישנם המון יתרונות בביצוע פעילות גופנית במתכונת אימון כושר קבוצתי. בין השאר רק נזכיר כי מלבד היתרונות הבריאותיים, אימון כושר בקבוצה עשוי לתרום לגיבוש הצוות ולכידותו החברתית. זאת ועוד, כמו שניתן לראות במחקר הבא, אימון כושר בעבודה עשוי להפחית את כמות ההיעדרויות ולהגביר את הפרודוקטיביות.

תוכניות ארוכות טווח לשילוב פעילות גופנית במקום העבודה מראות כי מעבר לאפקט הבריאותי החשוב כל כך, ישנו שיפור ניכר ביחס של העובדים למקום העבודה, למטלות ולמטרות העומדות בפניהם, שיפור והפחתה בלחץ שנוצר בזמן העבודה ובלחץ שנשאר לאחר שעות העבודה (כולם מכירים את התחושה של "לקחת את העבודה הביתה") וירידה כללית בחרדה ובעומס הנפשי – כמובן כל הנ"ל מתורגמים לכשירות כללית טובה ומשופרת!

פעילות גופנית מוגברת לאורך היום בשעות העבודה

גישה נוספת שקיימת ומטרתה היא להפחית יושבנות יתר אצל העובדים. בכדי להגביר את הפעילות הגופנית מייצרים בצורה מושכלת, סביבת עבודה אלטרנטיבית המעודדות את העובדים להגביר את ההוצאה האנרגטית וזאת למשל על ידי שימוש בשולחן גבוה המצריך ביצוע מטלות בעמידה/ישיבה. במקרים קיצוניים נעשה אף שימוש בעמדות המשלבות הליכונים ומכשירי פידול.

בגישה זאת גם מעודדים את העובדים להגביר את כמות הצעדים היומית, להשתמש יותר במדרגות בכדי להתנייד בין קומות וזאת על ידי תמריצים ואמצעים מוטיבציוניים כגון פוסטרים על קירות עם סיסמאות הקוראות להנעה וכדומה, תחרויות המבוססות על מספר צעדים יומי וכדומה.

אימון כושר לעובדים – שורה תחתונה

כמובן שאין פתרון אחד אפקטיבי שמתאים לכולם וכמו בכל מישור גם כאן נדרשת התאמה פרטנית לאופי הארגון ולדרך בה החברה מתנהלת. ייתכן שפתרון כגון אימון קבוצתי המתרחש פעמיים בשבוע יהווה מענה אפקטיבי בעוד שסביבת עבודה אלטרנטיבית בשילוב מפגשים אישיים או סדנאות עם מאמן כושר ותזונאית למשל יהווה חלופה טובה יותר לארגון שלך. כך או כך, נראה כי מרבית החברות, הארגונים והמעסיקים, מזמן כבר הבינו כי שילוב של ספורט, פעילות גופנית וכושר לעובדים עשויים לתרום רבות לעובד, לצוות, לחברה או לארגון.

רוצה שהעובדים יתאמנו? מעוניינת בכושר גופני לצוות המנצח שלך? ניתן להשיג אותי בטלפון 0524632010 או לשלוח לי הודעה

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *