Last Updated on 5 ביולי 2022 by יוסי זאבי

השאלה כמה קלוריות שורפים בסקס עשויה להביך חלק מהסקרנים שבמאמץ למצוא תשובה יפנו בשאילתה למנוע החיפוש.. הרי משגל הוא סוג של פעילות גופנית וידוע כי "תופעת הלוואי" הרצויה המתקבלת מביצוע פעילות גופנית היא הוצאה עודפת של קלוריות לשם ביצוע המשימה הגופנית אותה אנחנו מבצעים.

בעוד שחלקנו דווקא מרוצים משריפה נוספת של עוד כמה קלוריות, ישנם כאלו המתקשים לעלות במשקל וכנראה ירצו להימנע מאובדן הקלוריות החשובות לצורך שמירה על משקל תקין והימנעות ממאזן קלורי שלילי, מה שכמובן עשוי להיות מתורגם לתהליך ירידה במשקל.

כך או כך, במידה ושאלתם את עצמכם כמה קלוריות אפשר לשרוף כשעושים סקס – הפוסט הקצרצר והלא ארוך הזה הוא במיוחד בשבילכם!

תמונה ועליה כיתוב כמה קלוריות שורפים בסקס ומאחור כיתוב do not disturb

סקס הוא פעילות גופנית וכל פעילות גופנית מצריכה קלוריות

לפני שנתקדם למחקר המעניין שמצאתי לכם שיגלה לכם כמה קלוריות שורפים בסקס, שווה להזכיר ולהתעכב רגע על מה ההגדרה לפעילות גופנית. אז למעשה כתבתי עבורכם פוסט שדי מסכם את הדברים ותוכלו לקרוא אותו כאן, אך אזכיר שפעילות גופנית היא בעצם כל פעילות באשר היא המצריכה מאיתנו שימוש בשרירי הגוף השונים וכזאת המצריכה הוצאה מוגברת של אנרגיה לשם ביצועה. לכן, כל פעילות גופנית באשר היא עשויה לתרום במידה כזאת או אחרת להוצאה ולמאזן הקלוריות. הנה דוגמאות לסוגי פעילות גופנית שייתכן ולא ממש החשבתם ככזאת:

  • גינון
  • ניקיון הבית
  • טיול עם הכלב
  • משחק עם הילדים
  • טיול תרמילים
  • קיפול כביסה ותחזוקת הבית
  • טיפוס במדרגות

כיצד נמדדות קלוריות בפעילות הגופנית

את דרגת המאמץ של הפעילות הגופנית נהוג לכמת ליחידות מטבוליות, או באנגלית METS ולמקרה שתהיתם, לא כל היחידות המטבוליות שוות בעצימותן. פעילויות עצימות יסווגו כבעלות ערכי METS  גבוהים יותר בעוד כי פעילויות קלות – כנמוך יותר.

הנה לפניכם מקור נוסף להרחבה אודות יחידות מטבוליות עם טבלה המסווגת סוגי פעילות שונים. ניתן לראות והגיוני כמובן כי למשל שכיבה או עמידה במקום, מתורגמים לערך מטבולי נמוך יותר מאשר הליכה. באופן דומה ניתן לראות כי ריצה נחשבת לבעלת ערך מטבולי גבוה יותר מהליכה וכן הלאה.

מבלי להיכנס למקור הקלוריות ותרומתם היחסי לפעילות (שומן או פחמימה), רק נסכם כי ברור שככל שערכה המטבולי של הפעילות גבוה יותר, כך נזדקק ליותר קלוריות לשם ביצוע המשימה העומדת בפנינו.

כמה קלוריות שורפים בסקס

אם כן, סקס לא שונה משאר הפעילויות הגופניות שבני אדם בוגרים מבצעים וגם בסקס אנו זקוקים לאנרגיה (קלוריות) במידה כזאת או אחרת. כמובן שכמות האנרגיה משתנה ומושפעת ממספר מרכיבים אך על זה מיד בהמשך.

הנה סקירה שיטתית נחמדה שגיליתי זה עתה שהתפרסמה ב-PUBMED בפברואר 2022 ומבקשת לבדוק בשאלת המחקר – מהי הדרישה הפיזית של קיום יחסי מין.

לצורך הסקירה נבדקו עבודות שעלו במאגרי המידע הגדולים עד אפריל 2020. כמתודולוגיה מחקרית נעשה שימוש בכלי EPHPP לשם הערכת איכותו של כל מחקר שנבחר לסקירה (ניתן לקרוא כאן לשם הרחבה נוספת על אופן הביצוע של סקירה שיטתית).

18 מחקרים שנבחרו ניתחו את הדרישות הפיזיות השונות בעת קיום יחסי מין. 14 מתוכם דרך מדדים פיזיולוגיים שונים והארבעה הנוספים דרך דרישות מכניות-תנועתיות.

אני יודע שאתם פה בשביל הנתונים אז בואו נתחיל!

עולה מן הכתוב כי בעת יחסי מין אנו שורפים משהו בין 100 ל-130 קלוריות או אם תרצו 6 יחידות מטבוליות אותן ניתן להשוות למשל לג'וגינג, שחיה נוחה או חתירה… לפני שאתם ממש מתאכזבים, אז זה הממוצע ובהחלט ייתכן שאתם מעל הממוצע ודווקא אצלכם זה יותר. אגב, יכול להיות שזה שם אך לא מצאתי התייחסות ספציפית לזמן משגל לגביו הנתונים מתייחסים ונראה כי החוקרים לא ממש נקבו בערכת זמן ממוצעת כלשהי. עוד עולה כי הדופק בממוצע הוא בין 90-130 פעימות בדקה. זאת ועוד, למקרה שתהיתם כמה גבוה יכול לטפס הדופק אז נראה כי הפיק (רגע השיא?) הוא ב-170 פעימות. למקרה שאין לכם מושג איך בודקים דופק אני מציע לכם להיכנס לפוסט הישן הזה שלי שמסביר זאת די טוב על אף שלא נראה לי שתעצרו למדוד דופק בסקס…

החוקרים כותבים שכמובן כל הנתונים הנ"ל עשויים להשתנות כתלות במצב הבריאותי, במנח המשגל, במשך זמן הפעילות בשלב המשגל וכמובן בהבדלים בין המינים (זכר או נקבה).

למקרה שרציתם עוד קצת אינפורמציה ותהיתם על איזה מנחים מדברים בכלל ובאיזה תנוחה ישנה דרישה אנרגטית ניכרת, נראה כי עבור נשים דווקא בתנוחה המיסיונרית בה הברכיים כפופות שורפים הכי הרבה קלוריות. עבור מי שרוצה להרחיב, הנה הקישור למחקר המקורי של מקגיל עם תרשים של כל התנוחות… אגב לגברים, נראה שתנוחת הכפיות והתנוחה המיסיונרית הכי משמעותיות.

החוקרים דלו עוד מידע כגון אילו שרירים פעילים בירך ועוד כל מיני משתנים שכנראה לא ממש חשבתם עליהם. כך או כך, נראה כי מסקנות הסקירה הנוכחית היא כי יחסי מין, משגל או סקס אם אתם מעדיפים, מוגדרים כפעילות גופנית עם דרישה אנרגטית מתונה.

תוכלו לכתוב לי בתגובות מה דעתכם.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *