Last Updated on 5 במאי 2023 by יוסי זאבי

יוסי אני רוצה לדעת איך להתחטב מהר לקראת הקיץ שאלה אותי ג' (השם המלא שמור במערכת:) בהתכתבות בינינו בוואטסאפ. כמאמן כושר אישי אני מקבל שאלות מהסוג הזה כל הזמן.

כמובן שעניתי לה ברצינות הראויה ושיתפתי אותה בכל מה שאני מאמין שעשוי לעזור לה להגיע לקיץ כמה שיותר מוכנה גופנית ומנטלית כי מעבר להיבט הויזואלי, חשוב לסמן מטרות ריאליות וכמובן גם להרגיש טוב עם הגזרה שלנו ולא נחפש להיצמד למודלים שלא נכונים לנו פיזית ונפשית או דורשים מאיתנו משאבים והשקעה שלגמרי לא מתאימים לסגנון החיים שלנו.

איך להתחטב מהר לקראת הקיץ מתוך צילום מסך סלולרי מתוך אפליקציית וואטסאפ עם

מה צריך לעשות כדי להתחטב מהר לקראת הקיץ

ראשית, כדי להגיע לקיץ כמה שיותר חטובים עלינו להבין כמה זמן עומד לרשותנו, הזמן כמובן משחק תפקיד מכריע בכל תהליך וכמעט תמיד זה נוח יותר כשעומד לרשותנו מספיק זמן. שנית, עלינו לדעת מהי נקודת הפתיחה שלנו וכמובן מה היעד שלנו אליו אנו שואפים להגיע או לפחות – מה עשוי לספק אותנו. מכיוון שכל הפוסט הזה רלוונטי לנקודת הזמן הנוכחית, כלומר חודש מאי 2023, הרי שיש לנו סה"כ חודשיים או שלושה לשיא הקיץ ויחסית זה לא הרבה זמן במונחים של שינויים גופניים משמעותיים.

לאילו שינויים ניתן לצפות לדעתי בפרק זמן כזה? התשובה הנכונה היא – תלוי בנקודת הפתיחה שלי.

מכיוון שהפוסט הזה נכתב בכלליות ולכל אחד מאיתנו ישנם נתוני פתיחה שונים הרי שכמעט ובלתי אפשרי להעריך אילו שינויים ניתן לצפות בשלושה חודשים. יחד עם זאת, כן ארצה לחלוק מהם הצעדים הנחוצים כדי למקסם את התוצאות ולהשיג את התוצאות הטובות ביותר בפרק הזמן הקצר ביותר.

  • מאי

    נקודת פתיחה והגדרת מטרות

  • יוני

    הצמדות לתוכנית עבודה

  • יולי

    השגת מטרות

בכדי להתחטב מהר לקראת הקיץ צריך תפריט תזונה טוב

כן זה לא סוג וכולם יודעים שבכדי להתחטב וכמה שיותר מהר, צריך לעבוד עם תפריט תזונה איכותי או לפחות, לכל הפחות, להתחיל לנטר את כמויות האוכל שאנחנו אוכלים ואת אבות המזון השונים או במילים פשוטות, כדי להפחית משקל ולהצר היקפים – חשוב לא לאכול שטויות וגם לוודא שלא חורגים בכמויות.

כתבתי לא מעט פוסטים על חיטוב הבטן או קוביות בבטן ככה שאין הרבה מה לחדש בנושא ורק להזכיר שחיטוב הוא כמעט תמיד באופן כזה או אחר נגזרת של גרעון קלורי.

גרעון קלורי הוא תמיד עניין של הכנסת פחות קלוריות, הוצאת יותר קלוריות או שילוב שני הדברים יחד. בדרך כלל, רוב האנשים בוחרים לשלב ורוב אנשי המקצוע גם תומכים בשילוב תפריט תזונה עם פעילות גופנית משתי סיבות חשובות ופרקטיות.

האחת, כדאי וחשוב לעשות פעילות גופנית ויש לה המון תועלות ככה שממש כדאי להכניס את זה לחלק מהשגרה שלנו. שנית, פעילות גופנית ובמיוחד פעילות אירובית, עוזרת לנו להוציא יותר אנרגיה ומהווה כלי חשוב ופרקטי המגדיל את ההוצאה הקלורית בדיאטות כאלו ואחרות. כמובן שלכל דבר יש את המינונים המומלצים אך הצמדות להמלצות המוכרות לצד ההנחיות מהדיאטנים המוסמכים שעובדים איתם – יתנו את המענה הטוב ביותר.

אך הפסקה הזאת נוגעת לתפריט תזונה ולגבי פעילות גופנית – נמשיך תכף.

בכדי לסבר את האוזן, תפריט טוב הוא תפריט המתאים לאורח החיים שלנו, לסדר היום שלנו, להרגלי התזונה שלנו, ההעדפות הקולינריות שלנו ועוד.

אמנם עשוי להשמע קצת פלצני אך אם חושבים על כך לעומק, יש אנשים צמחוניים ויש כאלו הרגישים ללקטוז למשל, יש כאלו שלא יכולים להסתדר עם קטניות כי זה עושה להם גזים ויש כאלו העסוקים שעות ארוכות מבלי אפשרות פרקטית לאכול. ישנם כאלו הזקוקים לתפריט המסונכרן עם צרכים רפואיים שונים כגון בעיות מטבוליות, הורמונליות או אולי אלרגניות שונות.

בבניית תפריט הגיוני ואיכותי, יש לא מעט משתנים ואתגרים העומדים בפני הדיאטנ/ית ולכן חשוב לעשות עבודה יסודית וטובה.

בכדי להתחטב מהר רצוי לבצע פעילות גופנית איכותית

פעילות גופנית איכותית היא אחת האסטרטגיות היותר חשובות בתהליכים של חיטוב ועיצוב הגוף שלנו. כמובן שפעילות גופנית מגדילה את ההוצאה הקלורית שלנו כפי שהזכרתי כבר קודם, אך מעבר לזה, פעילות גופנית מסוג אימוני התנגדות תורמת לבניה של מסת שריר ולשימור מסה קיימת בתהליך של ירידה במשקל.

זאת ועוד, פעילות גופנית מסוג אימון התנגדות עוזרת לנו להתחטב מהר לקראת הקיץ ובכלל מכיוון שהיא ממש תומכת בתהליך "הפיסול" שהגוף עובר. מצד אחד מפחיתים רקמת שומן ומצד שני מעצבים מסת שריר מתחת לעור.

על אף שבפיתוח גוף בבית ובכלל, ניתן "להתעכב" או להמתקד על אזורי ספציפיים שנרצה לחטב כמו ישבן וכו, גם כאן חשוב להיצמד להמלצות הרווחות ולתרגל בדיוק במינונים הנכונים בכדי לא להגזים ולהגיע לאימון יתר או לעייפות מוגברת של נפח זבל או מה שנקרא בסלנג "junk volume" ממנו והלאה אין שיפור ואולי אפילו תתכן ירידה ביכולת או בתמורה.